Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Larva büyütemeyen tetramorium

Emboes

Pupa
12 Nis 2021
43
26
30
LV
0

Merhaba 7 Haziran'da 2 tane tetramorium kraliçesi bulmuştum. Bulduğumdan yaklaşık 3-4 gün sonrasında ikisi de yumurtladılar. Yumurtalar normal gelişiyordu fakat larva olduktan sonra çok uzun bir süre geçti. Neredeyse 2 haftadır larva şeklindeler ve hiçbir gelişim göremiyorum. Larvalar aşırı küçük şekilde bekliyor. Tetramorium olduğu için pupalar da ufak olacaktır diye düşünüyorum ama larvaların hiç büyümemesi beni biraz korkutuyor. Ortam sıcaklığı da oldukça fazlaydı. Bu durum normal midir? Benim bildiğim kadarıyla yumurtadan işçiye 30-40 günde geçiliyor ama benimkiler daha pupa olamadılar.

Benzer konular

3637

Yumurta
16 Nis 2020
151
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Bazen olabiliyor sıcaklıktan değildir, muhtemelen çiftleşmemiştir veya başka sağlık sorunları olabilir.

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4

Hepsini büyütmeye çalışıp kraliçede ölebilir. Böyle durumlarda besleme yapmak gerekiyor. @Enif e katılıyorum. Çiftleşmemiş olabilir.

Emboes

Pupa
12 Nis 2021
43
26
30
LV
0

Hepsini büyütmeye çalışıp kraliçede ölebilir. Böyle durumlarda besleme yapmak gerekiyor. @Enif e katılıyorum. Çiftleşmemiş olabilir.
İkisi de kanatlarını dökmüştü o yüzden çiftleşmiştir sanmıştım ama kanatlarını dökse de çiftleşmemiş olabilir deniyordu. Acaba besleme yapmam gerekir mi?

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Ölecek kadar aç olursa larvaları yer öyle enerji kazanır fazla işçi isteniyorsa böyle bir durumda besleme gerekli

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

İkisi de kanatlarını dökmüştü o yüzden çiftleşmiştir sanmıştım ama kanatlarını dökse de çiftleşmemiş olabilir deniyordu. Acaba besleme yapmam gerekir mi?
Kanat çiftleşme belirtisi değil tetramorium için işçi çıkmadan besine ihtiyaç yok ama istiyorsan verebilirsin

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Merhaba 7 Haziran'da 2 tane tetramorium kraliçesi bulmuştum. Bulduğumdan yaklaşık 3-4 gün sonrasında ikisi de yumurtladılar. Yumurtalar normal gelişiyordu fakat larva olduktan sonra çok uzun bir süre geçti. Neredeyse 2 haftadır larva şeklindeler ve hiçbir gelişim göremiyorum. Larvalar aşırı küçük şekilde bekliyor. Tetramorium olduğu için pupalar da ufak olacaktır diye düşünüyorum ama larvaların hiç büyümemesi beni biraz korkutuyor. Ortam sıcaklığı da oldukça fazlaydı. Bu durum normal midir? Benim bildiğim kadarıyla yumurtadan işçiye 30-40 günde geçiliyor ama benimkiler daha pupa olamadılar.
Besleme yapıp birkaç hafta daha bekle. Eğer hala gelişme görmezsen dışarı bırakabilirsin. Belki stresten yumurtaları yeyip tekrar yumurtlamıştır. :unsure:

Emboes

Pupa
12 Nis 2021
43
26
30
LV
0

Mikro un kurdu ile ikisine de besleme yaptım. İkisi de baya aç gibi saldırdı ve larvaları beslediler. Önceden gördüğüm tüpten amansızca kaçma hareketleri de azaldı, larvalarla daha çok ilgileniyorlar ve sakinler. Gözlemlemeye devam edeceğim bakalım gelişme olacak mı?

Users who are viewing this thread

Üst Alt