Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Mantar Formicarium

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Önümüzdeki uçuşlarda bulmayı düşündüğüm Crematogaster ailesi bakımında kullanmak için panolarda kullanılan mantardan bir formicarium yapmayı düşünüyorum.Bu şekilde doğal ortamlarındaki ağaç içi ortamını taklit ederek hem görsel hemde canlıların daha az stresli ve sağlıklı olmasını planlıyorum. Bu bağlamda mantardan oyma yaparak kullanım kolaymıdır yoksa Crematogaster bakımında başka bir materyal ile bir formicarium yapmam daha doğru olur ?

saygılarımla...
mantar-plaka-61-cm-x-91-cm-12mm__0539508602814218.png

Son düzenleme:

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

Merhabalar,
Mantarları oyup sadece yuva olarak kullanırsanız tavan ile cam arasında ufak boşluklar oluşabilir ve Crematogaster küçük boyutlu karıncalar olduğu için kaçışlara neden olabilir. Ayrıca fazla nem ile yuva içerisinde fazla miktarda küf oluşabileceğini düşünüyorum. Yabancı forumlarda gezerken test tüpüne zemin olacak şekilde ince mantar kullanımının yumurta üretimini arttırdığı ve karıncalarda yüksek aktiviteye neden olduğuna dair yorumlar görmüştüm. Doğruluğunu merak ettiğim için test etmek istiyordum fakat daha deneme fırsatım olmadı :)

Fikrinize dönecek olursak yapacağınız formikaryumun malzemesi ahşap veya gaz beton olup zeminine mantar döşemesi yaparsanız çok daha verimli olabileceğini tahmin etmekteyim. Tabi bu zemin döşeme işlemi ne kadar kolay olur bilemiyorum :)

Mantar kullanımını benden önce test edeceğinizi düşündüğüm için gözlemlerinizi merakla bekliyorum :D

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

İleriye dönük yatırım yaptım biraz ama abarttım mı bilemedim .formikaryum.jpg;) Sol arkadaki olandan 2 adet. bi ufak boyundan 3 adet. En ön sıradakiler 2 adet. daha küçük boyundan 2 en küçük boy 3 adet olmak üzere akrilik formikaryumlarım şuanda kolonileri beklemekte. Ytong çalışması yaptım ancak evleri hazır içerisinde oturan olmayınca pek keyiflide olmadı bu aşama. Mantar formikaryum yerine ağaç türleri için ahşap formikaryum denemeleri yapacağım.
Merhabalar,
Fikrinize dönecek olursak yapacağınız formikaryumun malzemesi ahşap veya gaz beton olup zeminine mantar döşemesi yaparsanız çok daha verimli olabileceğini tahmin etmekteyim. Tabi bu zemin döşeme işlemi ne kadar kolay olur bilemiyorum :)

Mantar kullanımını benden önce test edeceğinizi düşündüğüm için gözlemlerinizi merakla bekliyorum :D
Mantar yatağı üzerinde nemlendirme durumunu bu sezon yakalanacak 1den fazla kraliçe ile test etme şansım olacağını düşünüyorum.

saygılarımla

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
542
531
375
Ödüller
8
LV
3

İleriye dönük yatırım yaptım biraz ama abarttım mı bilemedim .Ekli dosyayı görüntüle 371;) Sol arkadaki olandan 2 adet. bi ufak boyundan 3 adet. En ön sıradakiler 2 adet. daha küçük boyundan 2 en küçük boy 3 adet olmak üzere akrilik formikaryumlarım şuanda kolonileri beklemekte. Ytong çalışması yaptım ancak evleri hazır içerisinde oturan olmayınca pek keyiflide olmadı bu aşama. Mantar formikaryum yerine ağaç türleri için ahşap formikaryum denemeleri yapacağım.

Mantar yatağı üzerinde nemlendirme durumunu bu sezon yakalanacak 1den fazla kraliçe ile test etme şansım olacağını düşünüyorum.

saygılarımla

Sizi hayranlıkla takip ediyorum ? Üzüldüğüm nokta, bu yuvaları elde etmek için verdiğiniz mücadeleyi dahada azaltarak size biz temin etmek isterdik... ?
Sanırım çok yavaş çalışıyoruz ?

Users who are viewing this thread

Üst Alt