Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Muğla'da Gece Bulduğum Çok Kraliçeli Koloni, Cins Nedir ? (Kraliçenin Pozları)

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

BİLGİLER
Tarih: 14.06.2020
İl - İlçe: Muğla - Bodrum
Bulduğum Yer: Mandalina bahçesi içerisindeki taş evin duvar kenarındaki yuva
Bulduğum Saat: Gece 23:30 civarı
Sıcaklık: 22 - 23 C derece

Çoklu Kraliçe: Var

Açıklama: Yuva girişinde 2 adet kraliçe işçi karıncalar tarafından etrafı sarılmış şekilde duruyorlardı. Çok kraliçeli koloni olduğunu düşündüğüm kraliçelerden bir tanesini koloniye kalıcı zarar vermeyeceğini düşündüğüm için test tüpünde muhafaza etmek için aldım. Daha sonra döndüğümde toplam 2 adet kraliçe aynı şekilde daha düzenli bir koruma içerisinde beklediklerini gördüm.

Aldığım kraliçe karınca 1,5 - 2 cm uzunluğunda kanatları dökülmüş durumda, yara izleri fotoğraflarda net bir şekilde gözüküyor. Camponotus cinsi olduğunu düşündüğüm kraliçe test tüpündeki pamukların bir kısmını kopararak top şekline getirmiş, sanırım kazarak kaçmaya çalışıyor.

Sorular:
1) Türü ve cinsi nedir ?
2)
Kanatları döküldüğü için ne şekilde besin verebilirim?

3) Kolonisinden ayrıldığı için yumurtlama şansı var mı ?

Ekli dosyalar

• IMG-7063.jpg
    IMG-7063.jpg
    718.5 KB · Görüntüleme: 220
  • IMG-7073.jpg
    IMG-7073.jpg
    546.7 KB · Görüntüleme: 225
  • IMG-7078.jpg
    IMG-7078.jpg
    476.2 KB · Görüntüleme: 226
  • IMG-7089.jpg
    IMG-7089.jpg
    409 KB · Görüntüleme: 208
  • IMG-7095.jpg
    IMG-7095.jpg
    478.9 KB · Görüntüleme: 199
  • IMG-7096.jpg
    IMG-7096.jpg
    460.5 KB · Görüntüleme: 209
  • IMG-7108.jpg
    IMG-7108.jpg
    414.6 KB · Görüntüleme: 205
Son düzenleme:

Benzer konular

Flavus

Asker
7 Nis 2020
340
160
185
Ödüller
3
LV
2

BİLGİLER Sorular:
Tarih: 14.06.2020 1) Türü ve cinsi nedir ?
İl - İlçe: Muğla - Bodrum 2) Kanatları döküldüğü için ne şekilde besin verebilirim?
Bulduğum Yer: Mandalina bahçesi içerisindeki taş evin duvar kenarındaki yuva 3) Kolonisinden ayrıldığı için yumurtlama şansı var mı ?
Bulduğum Saat: Gece 23:30 civarı
Sıcaklık: 22 - 23 C derece
Asker Karınca: Var
Çoklu Kraliçe: Var

Açıklama: Yuva girişinde 2 adet kraliçe asker ve işçi karıncalar tarafından etrafı sarılmış şekilde duruyorlardı. Çok kraliçeli koloni olduğunu düşündüğüm kraliçelerden bir tanesini koloniye kalıcı zarar vermeyeceğini düşündüğüm için test tüpünde muhafaza etmek için aldım. Daha sonra döndüğümde toplam 2 adet kraliçe aynı şekilde daha düzenli bir koruma içerisinde beklediklerini gördüm.

Aldığım kraliçe karınca 1,5 - 2 cm uzunluğunda kanatları dökülmüş durumdalar, yara izleri fotoğraflarda net bir şekilde gözüküyor. Camponotus cinsi olduğunu düşündüğüm kraliçe test tüpündeki pamukların bir kısmını kopararak top şekline getirmiş, sanırım kazarak kaçmaya çalışıyor.
Camponotus alt turunu isci cikinca sorarsin

SeriouSanta

Majör
28 Nis 2020
45
53
80
LV
0

bulduğun yere tekrar gitme şansın var mı? İşçilerinde fotoğrafını çekersen burada sana cins konusunda da yardımcı olur arkadaşlar.

Pabateur

Majör
16 Haz 2020
60
29
80
LV
0

Camponotus. Ancak bildiğim kadarı ile camponotuslarda çoklu kraliçe olmuyor. Ayrıca asker de mevcut değil. Major demeye çalıştınız diye düşünüyorum.

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

Derin bir dondurma kutusuna bahçeden topladığım biraz toprak koydum, test tüpüyle beraber kraliçeyi içine bıraktım. Daha sonra yuvadan birkaç major ve minor işçi topladım. Herhangi bir kavga olmadı kraliçeyle ve birbirleriyle direkt iletişime geçtiler. Kraliçeyi koloniden aldığım için bunları yaptım. Kendini besleyemeyeceğini düşündüm çünkü. Ufak bir araştırma yaptım, türünün SANCTUS olduğunu düşünüyorum. Kendi türünden ölmüş 2 - 3 ölü işçiyi belki besin olarak kullanırlar diye kutuya bıraktım. 8 adet işçi var şuanda, 1 tanesi major. Toprakta ufak kazılar yapıyorlar kraliçe de etraflarında dolaşıyor genelde. Kutunun üst kısmına ayçiçek yağı sürdüm 2 parmak kadar. Tırmanmaya çalıştıklarında kayıyorlar çıkamıyorlar. Yaptıklarımın ne kadarı doğru bilmiyorum, daha tecrübeli arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirlerse sevinirim.

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

Bu gece uçuşa denk geldim yaklaşık 10 adet farklı cinslerden kraliçe toplama şansım oldu. Boş bir vaktimde fotoğraflayıp sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum :) Çiftleşme anlarına canlı olarak tanıklık etmek de ayrı güzeldi.

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
255
180
Ödüller
4
LV
2

Derin bir dondurma kutusuna bahçeden topladığım biraz toprak koydum, test tüpüyle beraber kraliçeyi içine bıraktım. Daha sonra yuvadan birkaç major ve minor işçi topladım. Herhangi bir kavga olmadı kraliçeyle ve birbirleriyle direkt iletişime geçtiler. Kraliçeyi koloniden aldığım için bunları yaptım. Kendini besleyemeyeceğini düşündüm çünkü. Ufak bir araştırma yaptım, türünün SANCTUS olduğunu düşünüyorum. Kendi türünden ölmüş 2 - 3 ölü işçiyi belki besin olarak kullanırlar diye kutuya bıraktım. 8 adet işçi var şuanda, 1 tanesi major. Toprakta ufak kazılar yapıyorlar kraliçe de etraflarında dolaşıyor genelde. Kutunun üst kısmına ayçiçek yağı sürdüm 2 parmak kadar. Tırmanmaya çalıştıklarında kayıyorlar çıkamıyorlar. Yaptıklarımın ne kadarı doğru bilmiyorum, daha tecrübeli arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirlerse sevinirim.
Keşke onları yuvadan almak yernine uçuş zamanlarında 1 kraliçe yakalasaydınız düzeni bozmanız bütün koloniyi öldürebilir

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

H
Keşke onları yuvadan almak yernine uçuş zamanlarında 1 kraliçe yakalasaydınız düzeni bozmanız bütün koloniyi öldürebilir
Haklısınız. Başta 3 tane kraliçe olduğunu görünce zararı olmayacağını düşündüm çünkü oldukça büyük bir koloni. Kendi bahçemizdeler sürekli gözlemliyorum şuan sorun yok gibi gözüküyor. Ama bir daha ki sefere daha bilinçli davranacağım. Teşekkürler.

Pabateur

Majör
16 Haz 2020
60
29
80
LV
0

Fotoğraflayabilir misiniz? Daha önce hiç böyle bir şey duymamıştım. Bir koloninin kraliçesini alıp işçilerle birleştirmiş olmayasınız? Camponotuslarda çoklu kraliçe mevcut değil çünkü. Ayrıca farklı bir koloninin işçisi ile de barış içinde yaşayacaklarını düşünmüyorum.

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

Fotoğraflayabilir misiniz? Daha önce hiç böyle bir şey duymamıştım. Bir koloninin kraliçesini alıp işçilerle birleştirmiş olmayasınız? Camponotuslarda çoklu kraliçe mevcut değil çünkü. Ayrıca farklı bir koloninin işçisi ile de barış içinde yaşayacaklarını düşünmüyorum.
Kraliçeyi de işçileri de aynı yuva ağzından aldım. Gece yuvadaki kraliçe ve işçiler daha aktifler ve yuva ağzının başında bekliyorlar. Bu konuda literatürde ki bilgilere hakim değilim, tamamen gözlem yoluyla edindiğim bilgileri paylaşıyorum. Daha sonrakilere örnek olması amacıyla çoklu kraliçe durumunu akşam saatlerinde fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım.

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

Ayrıca Sanctus türüne forum üzerinden baktığımda nadiren çoklu kraliçe belirtilmiş. Bu sebeple ben de sanctus türüne ait olduklarını düşünmekteyim.

9 Haz 2020
24
3
30
26
LV
0

Hiç denk gelmedim. Kaynak belirtir misiniz?

Pabateur

Majör
16 Haz 2020
60
29
80
LV
0

İlk defa duyuyorum. Biraz araştırmamda modoc ve vicinus türlerinin multi olabildiğini okudum ve gördüm ancak sanctuslarda daha önce ne duydum ne de denk geldim. Ayrıca bu iki tür de Türkiye'de bulunmuyor. @ATC. Moderatörümüzün de fikrini alalım. Hepimizden bilgilidir bu konularda.

ATC

Süper Majör
17 May 2020
161
143
140
LV
0

Kısaca açıklamak gerekirse yuvada birden fazla kraliçe olabiliyor ancak bu kraliçeler bir arada bulunurlarsa birbirlerine saldırmakta bu yüzden yuvanın farkı bölümlerinde takılıyorlar. Bizim doğal gelişen bu süreci taklit etmemiz veya onlara bunu gerçekleştirmeleri için gereken alanı verebilmemiz çok mümkün değil. O yüzden Camponotus cinsinde multi kraliçe fantezisine gerek yok.

Users who are viewing this thread

Üst Alt