Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Odundan Formikaryum denemeleri

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Küçük boy olan formikaryum da kaplama işlemi tamam. Son yakalanan Messor kraliçeleri yumurtalarından işçileri çıktığında tüpte,ağaçta ve ytongta olmak üzere bakım larını yapmaya başlayacağım. sorun olup olmadığını test etmeye başlayacağım. Önümüzdeki günlerde Formica ve camponotus kraliçesi yakalarsam eğer onlar içinde birer küçük boy yapımı ile testine başlayacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 519Ekli dosyayı görüntüle 520Ekli dosyayı görüntüle 521
Hayırlı olsun hepsi muhteşem gözüküyo benimde canım çekti her an başlıyabilirim ağaç formicaryuma ??

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Küçük boy olan formikaryum da kaplama işlemi tamam. Son yakalanan Messor kraliçeleri yumurtalarından işçileri çıktığında tüpte,ağaçta ve ytongta olmak üzere bakım larını yapmaya başlayacağım. sorun olup olmadığını test etmeye başlayacağım. Önümüzdeki günlerde Formica ve camponotus kraliçesi yakalarsam eğer onlar içinde birer küçük boy yapımı ile testine başlayacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 519Ekli dosyayı görüntüle 520Ekli dosyayı görüntüle 521
Birde şu ısıtıcı pedi anlatırmısınız

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Bu karantina günlerinde elimin altında bolca akrilik formikaryumum var ama canı sıkılıyor insanın bir yerden sonra. Ytong gravür ile saate bakmaca 10 dkda hazır hale geliyor ama ahşap daha doğal bir görüntü olacağı için salonda bir köşede daha şık duru diye denemek istedim. Bakalım olumlu sonuç verir ise haberdar ederim sizleride ;)
Hayırlı olsun hepsi muhteşem gözüküyo benimde canım çekti her an başlıyabilirim ağaç formicaryuma ??
20200414_224110.jpg
formikaryum.jpg

Son düzenleme:

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

BU karantina günlerinde elimin altında bolca akrilik formikaryumum var ama canı sıkılıyor insanın bir yerden sonra. Ytong gravür ile saate bakmaca 10 dkda hazır hale geliyor ama ahşap daha doğal bir görüntü olacağı için salonda bir köşede daha şık duru diye denemek istedim. Bakalım olumlu sonuç verir ise haberdar ederim sizleride ;)
Ekli dosyayı görüntüle 522Ekli dosyayı görüntüle 523
Eğer hepsini kendin yapıyorsan muhteşem hepsi

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Birde şu ısıtıcı pedi anlatırmısınız
Akvaryum ile uğraştığım dönemde Aksolotl bakımı yapmaya başlamıştım tamami ile suya adapte olan 2 çiftin yanı sıra yarı yarıya kara-su adaptasyonu olan 1 çiftimde vardı o dönemde kullandığım ekipmanlar bunlar. ısıyı harici derece ile ayarlıyorsunuz o şekilde ayarlama işlemi tamamlanıyor.Lakin ortam sıcaklığı arttığı zaman bu değerde artış (1-2C) gösteriyor sürekli olarak eliniz ayarlamada olmasada sık sık arttırıp azaltabilirsiniz.ben şuanda yeni yakalanan kraliçelerin yumurtlama süreçlerini hızlandırmak amacı ile 28-29 derecede tutmaya özen gösteriyorum.

KertemeyenKele

Asker
Yasaklanmış Üye
2 Nis 2020
286
254
180
Ödüller
4
LV
2

Akvaryum ile uğraştığım dönemde Aksolotl bakımı yapmaya başlamıştım tamami ile suya adapte olan 2 çiftin yanı sıra yarı yarıya kara-su adaptasyonu olan 1 çiftimde vardı o dönemde kullandığım ekipmanlar bunlar. ısıyı harici derece ile ayarlıyorsunuz o şekilde ayarlama işlemi tamamlanıyor.Lakin ortam sıcaklığı arttığı zaman bu değerde artış (1-2C) gösteriyor sürekli olarak eliniz ayarlamada olmasada sık sık arttırıp azaltabilirsiniz.ben şuanda yeni yakalanan kraliçelerin yumurtlama süreçlerini hızlandırmak amacı ile 28-29 derecede tutmaya özen gösteriyorum.
Altındaki pette inanılmaz pahalı ?

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

20200419_020308.jpg
20200419_020318.jpg
20200419_020327.jpg
20200419_020312.jpg

Odunlukta az zaman geçirmek pek hayra alamet değil. Acilen şerit testere bulmam lazım gravürü elime alıp yine deneme yapma zamanım geldi sanırım :)

nrgzenes

Media
16 Nis 2020
57
24
50
LV
0

Elinize sağlık, emeklerinizin sonucu çok güzel görünüyor ☺

Tavan malzemesi olarak 2 ~ 3 mm kalınlığında pleksi kullanmanızı öneririm, malzemeye kolaylıkla delikler açarak yuva üzerine monteleme şansınız olur ayrıca nemlendirme kanalı açabilirsiniz. Cam kullanıldığında silikon ile yapıştırmak gerekiyor buda ilerleyen süreçte temizlemek istediğinizde zorluyor. Benim yapıştırdığım camları tekrardan çıkartamadım ve kirli halde duruyorlar :D

hocam pleksi çabuk çizilip canlılığını koruyamıyor o yüzden bana pek mantıklı gelmedi ama camda şu slikon konusu kafamı karıştırdı ??

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

hocam pleksi çabuk çizilip canlılığını koruyamıyor o yüzden bana pek mantıklı gelmedi ama camda şu slikon konusu kafamı karıştırdı ??
Pleksiyi değiştirme şansım olacak lakin silikonu söküp camı çıkartmak yada ağacın şeklinde pleksiyi yontmam daha kolay camda bu pek mümkün değil (kendi çabalarımla). Camın sabitlenmesinde silikon ile işin içerisine doğal olmayan bileşenler giriyor buda şahsem benim görsel zevkimi bozacak bu sebeple cam en son tercihim.
Lakin akvaryum içerisine monte etme düşüncemde cam silikon olmadan devreye girecektir. :D :D :D

nrgzenes

Media
16 Nis 2020
57
24
50
LV
0

Pleksiyi değiştirme şansım olacak lakin silikonu söküp camı çıkartmak yada ağacın şeklinde pleksiyi yontmam daha kolay camda bu pek mümkün değil (kendi çabalarımla). Camın sabitlenmesinde silikon ile işin içerisine doğal olmayan bileşenler giriyor buda şahsem benim görsel zevkimi bozacak bu sebeple cam en son tercihim.
Lakin akvaryum içerisine monte etme düşüncemde cam silikon olmadan devreye girecektir. :D :D :D

tercih sizin tabi hocam saygım sonsuz sadece kolay çizilebileceğini açıklamak istedim sürekli pleksi içerisindeyim

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

tercih sizin tabi hocam saygım sonsuz sadece kolay çizilebileceğini açıklamak istedim sürekli pleksi içerisindeyim
O konuda hemfikirim. Çizilme konusu can sıkıcı ancak geçici boyutlarda )küçük-orta) olarak pleksi kullanımı yapmayı düşünüyorum büyük boyutlarda show tankları gibi tamami ile görsel düşünce ile kurulum yapacağım. Bilgilendirme için teşekkür ederim. (y)
20200419_022705.jpg

nrgzenes

Media
16 Nis 2020
57
24
50
LV
0

O konuda hemfikirim. Çizilme konusu can sıkıcı ancak geçici boyutlarda )küçük-orta) olarak pleksi kullanımı yapmayı düşünüyorum büyük boyutlarda show tankları gibi tamami ile görsel düşünce ile kurulum yapacağım. Bilgilendirme için teşekkür ederim. (y)

neyse ben son halini heyecanla bekliyorum şuan elimden gelse gelip size yardım ederdim ? ?

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Bir gelişme var mı hocam ?

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Bir gelişme var mı hocam ?
Şu aşamada yalnızca yumurtlama ve yumurta gelişimini takip ediyorum.1 adet cam tüpte,1 adet ağaçtan yaptığım küçük boy formikaryumda Messor st. kraliçesi var. tüpteki durum normal ancak ağaç içerisinde olanda yumurtaları net biçimde göremiyorum gelişim ne durumda onuda bilemiyorum. bu sebep ile net bir yorumda bulunamam. İşçiler çıkmaya başladığı vakit daha düzgün bir yorum yapabilirim.

#Ekin

Pupa
30 Nis 2020
70
44
30
LV
0

Şu aşamada yalnızca yumurtlama ve yumurta gelişimini takip ediyorum.1 adet cam tüpte,1 adet ağaçtan yaptığım küçük boy formikaryumda Messor st. kraliçesi var. tüpteki durum normal ancak ağaç içerisinde olanda yumurtaları net biçimde göremiyorum gelişim ne durumda onuda bilemiyorum. bu sebep ile net bir yorumda bulunamam. İşçiler çıkmaya başladığı vakit daha düzgün bir yorum yapabilirim.
Ağaç içindekini nasıl nemlendiriyorsunuz?

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

20200506_153752.jpg
20200506_153825.jpg
20200506_153833.jpg

İlk fotoğrafta yumurtaları görmeniz mümkün diğer fotoğraflarda da formikaryumun durumunu ve mantar ile nemi tutma çabamın sanırım olumlu bir gelişim süreci yok. Tüp içerisinde olan kraliçelerimde de bu mantar denemesini yaparak olumlu yada olumsuz olarak yorumlarımda belirteceğim.

Users who are viewing this thread

Üst Alt