Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Odundan Formikaryum denemeleri

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Nemlendirme için biraz ilkel olacak ama pamuk ile veya bu noktaya tüp bağlantısı ile yapmayı düşünüyorum.

Abi nemlendirme ilkel olmayan teknikle nasıl yapılmalı benim için en mantıklı olan da tüple yapmak (yani başladım bilgilendirirsen çok sevinirim)

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Nemlendirme için benim şuana kadar gördüğüm pamuk hariç 3-4 farklı yöntem var. Formikaryumun nemlendirmesinde ise 2 farklı yöntem biliyorum.Biri ytong formikaryumlardaki harici olarak bir odaya su doldurulması ve suyun direk olarak üzerine konularak yapılan nemlendirme.Diğer nemlendirme işlemleri ise mantar ve kum ile nemlendirme. Bu saydıklarımdan mantar işlemini şu aşamada denemekteyim. Başarılı olur isem paylaşımını yapacağım.
Abi nemlendirme ilkel olmayan teknikle nasıl yapılmalı benim için en mantıklı olan da tüple yapmak (yani başladım bilgilendirirsen çok sevinirim)

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Şuanda denemek amacı ile içerisinde messor kraliçesi var.olumlu bir gelişim söz konusu olur ise ileriki aşamalarda farklı bir türün kraliçesi ile başka bir formikaryum hazırlanıp içerisinde diğer türlerinde bakımını yapacağım.Lakin Formika pratensis olduğu ile ilgili bilgiyi nereden aldınız o nu anlayamadım ?
karıncan kraliçe değil ve ikinci olarak major işçi bile olsa o formica pratentis değil formica pratentisin rengi siyah ve daha koyu bir kahverengi olur

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Şuanda denemek amacı ile içerisinde messor kraliçesi var.olumlu bir gelişim söz konusu olur ise ileriki aşamalarda farklı bir türün kraliçesi ile başka bir formikaryum hazırlanıp içerisinde diğer türlerinde bakımını yapacağım.Lakin Formika pratensis olduğu ile ilgili bilgiyi nereden aldınız o nu anlayamadım ?
Abi bir gelişme var mı? (Sıkı takipçinim)

Thordius

Süper Majör
Deneyimli Hobici
26 Ocak 2020
136
146
140
Ödüller
2
LV
1

Kraliçe eklendikten sonra geçen süre ve ilk işçinin çıkış süresi :63 gün
Aynı gün içerisinde yakalanan ve tüp içerisinde bakılan kraliçeler şuanda 8 hatta 10. işçilerini çıkartıyor.
Sonuç olarak Odun içerisinde bakım başarılı lakin süreç oldukça uzun oldu. Messor cinsi bir kraliçe olduğu için tohum ile ilk yemleme yapıldı süreç takibi devam etmekte.
DSCF2517.JPG
DSCF2518.JPG
DSCF2519.JPG

Saygılarımla...

kubilay kaplan

Asker
Emektar
Deneyimli Hobici
8 Haz 2020
210
213
180
Ödüller
5
LV
2

Elinize sağlık çok güzel olmuş ☺️ bence camponotus türlerinden bir koloni çok yakışır? hem büyük bir tür hemde izlemesi zevkli (bence).

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Aynı gün içerisinde yakalanan ve tüp içerisinde bakılan kraliçeler şuanda 8 hatta 10. işçilerini çıkartıyor.
Sonuç olarak Odun içerisinde bakım başarılı lakin süreç oldukça uzun oldu. Messor cinsi bir kraliçe olduğu için tohum ile ilk yemleme yapıldı süreç takibi devam etmekte.
Ekli dosyayı görüntüle 1413Ekli dosyayı görüntüle 1414Ekli dosyayı görüntüle 1415
Saygılarımla...
:giggle:
Anladığım kadarıyla koloni 20-30 işçiye ulaştıktan sonra ve ya yavaş gelişimi istenen kolonileri ahşap formikaryuma geçirmek daha doğru bir seçim olacaktır.
Kolay gelsin

ekones1

Süper Majör
21 May 2020
119
88
105
LV
0

Ekli dosyayı görüntüle 1413Ekli dosyayı görüntüle 1414Ekli dosyayı görüntüle 1415
Saygılarımla...
Abi 1 ay oldu durum nedir 10 işçi oldu mu?

ege kesilmez

Kraliçe
Yasaklanmış Üye
23 May 2020
913
286
275
LV
0

abi pardon küçük kardeşim ara sıra benim hesaba giriyo

fantastikbizenci

Süper Majör
6 Kas 2020
142
62
105
LV
0

Abi son gelişmeler ne oldu orta boy kütüğün durumu ne
Messorun hala aynı ağaçta mı
Detayları paylaşırsan çok memnun olurum olumlu gelişme olmuş ise ben de aynı yöntemi kullanmak istiyorum çünkü

Users who are viewing this thread

Üst Alt