Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Ordu/Giresun Çevresinde Messor Bulabilen Var mı?

Gadevor

Pupa
9 Ağu 2020
38
15
30
LV
0

2 yıldır bu çevrelerde doğada incelemede bulunmama rağmen hiç messorlara rastlamadım. En sevdiğim cinstir kendileri hiç bulamamış olmam garip değil mi? İllaki karşıma çıkardı.

Joker34

Majör
28 Nis 2021
32
34
80
LV
0

Kırsal kesimlerde de incelemede bulundum dediğim gibi hiç rastlamadım.
Tera var işi büyük ihtimal messor vardır ikisi ayrılmaz ikili İstanbul'da bile pek sık messor kolonileri var daha bahar başı bir ortalarına gelelim daha dikkatli bakarsın büyük ihtimalle kraliçe avlama şansın var

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

2 yıldır bu çevrelerde doğada incelemede bulunmama rağmen hiç messorlara rastlamadım. En sevdiğim cinstir kendileri hiç bulamamış olmam garip değil mi? İllaki karşıma çıkardı.
Foruma hoşgeldiniz. Ben Giresunluyum ve Giresun'da yaşıyorum. Ben de dahil Giresun civarında messor gören tanımıyorum. Sadece kraliçe olarak değil koloni bile göremiyorum. Buralarda daha çok tetra-lasius var. İlk başta ben de çok şaşırmıştım ama maalesef buralarda yok sanırım.

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Cins-türleri tanımadan önce yaylalarda büyük karıncalar görmüştüm. Kesin emin olmamakla birlikte yüksek yerlerde olabilir.

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Buralarda bulamayınca 2 kraliçe satın aldım ben de. Şuan yumurtalılar. Umarım kısa sürede çıkar ilk işçiler.

Gadevor

Pupa
9 Ağu 2020
38
15
30
LV
0

Kesinlikle hiç görmedim. Çooook nemli bir iklimde yaşadığımız için olabilir bence.
Evet bence de öyle. Sıcaklık da etkili olabilir malum yazın veya ilkbaharda o kadar yüksek sıcaklıklar görmüyoruz. Peki cataglyphis hiç gördünüzmü? Giresun'da rastlayan olmuş.

Burhan 28

Asker
28 Tem 2020
382
174
185
Ödüller
3
LV
2

Evet bence de öyle. Sıcaklık da etkili olabilir malum yazın veya ilkbaharda o kadar yüksek sıcaklıklar görmüyoruz. Peki cataglyphis hiç gördünüzmü? Giresun'da rastlayan olmuş.
Sahilde gördüm bolca. Kraliçe göremedim ama çok hızlı işçiler geziyor sahillerde. :love:

emirius

Yumurta
30 Nis 2021
33
17
15
LV
0

Ordu'da denk gelemedim kraliçeye. Structor bulabilen bana da bir adet yollayabilirse sevinirim :)

Anon

Pupa
1 Tem 2020
37
7
30
LV
0

Geçen yıl eylül-ekim gibi uçuş olmuştu Ordu’da. Merkezdeki sahil şeridine bakarsanız belki bulabilirsiniz. Belediyenin karşısındaki yürüyüş yolunda ve soya fabrikasının bulunduğu uçta görmüştüm geçen sene.

Dragan

Süper Majör
Emektar
11 Haz 2020
277
112
140
Ödüller
4
LV
2

Formica varsa messorla takas yapalım

gokhan01110

Süper Majör
29 Haz 2020
168
61
105
28
LV
0

Messor pek yazın ortasında falan olmaz anca Eylül Ekim aylarinda bulursunuz ve tarla alanlarında bolca bulursunuz şehirde çok zor anca parklarda koloni gözlemleyin öyle güneş tam yüzünü göstermeden kısaca sabahın köründe bulmanız mümkün

antArda

Majör
19 Nis 2021
146
61
75
LV
0

Messor pek yazın ortasında falan olmaz anca Eylül Ekim aylarinda bulursunuz ve tarla alanlarında bolca bulursunuz şehirde çok zor anca parklarda koloni gözlemleyin öyle güneş tam yüzünü göstermeden kısaca sabahın köründe bulmanız mümkün
Ben hep messorlsra akşam üstü denk geliyom kraliceydie 6 7 gibi bulmuştum ztn genelde messorlar kırsal kesimleri tercih ediyo yuvalanirken

Users who are viewing this thread

Üst Alt