Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Pheidole Parva Uçuşu

❀mia

Kraliçe
27 Eyl 2020
738
329
325
Ödüller
8
LV
3

Bu türü bulmak isteyenler akşam 8 9 10 gibi uçuyorlar

enes☆

Kraliçe
Deneyimli Hobici
11 Tem 2020
912
555
375
Ödüller
12
LV
4

pheidole 18-00.00 arası uçuyor şanslıysaniz geceden kalma gündüz de bulabilirsiniz.Yalnız pheidole parva ülkemizde yok

kernossy

Yumurta
Yasaklanmış Üye
11 Tem 2022
36
3
15
LV
0

İzmir'e kargolarsak karıncanın bana canlı ulaşma ihtimali nedir sizce mesafeler uzak siz Karadeniz'de siniz ben Ege'de ?
elimde döllenmiş var istersen
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

pheidole 18-00.00 arası uçuyor şanslıysaniz geceden kalma gündüz de bulabilirsiniz.Yalnız pheidole parva ülkemizde yok
var ne yazık ki

döllendiğinden emin olunca bir tane bana yollayabilirsin bide soyunumu kurutucaksın ne kadar çok almışsın
yollayabilirim isterseniz

Döllenmişlerse ben de 1 tane alabilirim
verebilirim

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Yapılan kazı çalışmalarında bulunan bir tür değil Pheidole Parva. Kayıtlı 5 tür tek bulunmaktadır pheidole cinsi için. Elinizde Bir kaynak varsa sunun bizde öğrenelim. Elinde Pheidole Parva olduğunu düşünenler işçilerinin mikro çekimini yapıp Trakya Üniversitesine yollayabilir. Saygılar
Ülkemizdeki türlerini merak ediyorsanız eğer buyurun;
Pheidole balcanica
Pheidole indica
Pheidole koshewnikovi
Pheidole megacephala
Pheidole pallidula

Antwiki ve Antmapste de ülkemizde olmadığı aşikardır.
Opera Anlık Görüntü_2022-07-11_063819_antwiki.org.png

Kaynak:https://www.researchgate.net/public...he_Ant_Fauna_of_Turkey_Hymenoptera_Formicidae

Son düzenleme:

kernossy

Yumurta
Yasaklanmış Üye
11 Tem 2022
36
3
15
LV
0

Yapılan kazı çalışmalarında bulunan bir tür değil Pheidole Parva. Kayıtlı 5 tür tek bulunmaktadır pheidole cinsi için. Elinizde Bir kaynak varsa sunun bizde öğrenelim. Elinde Pheidole Parva olduğunu düşünenler işçilerinin mikro çekimini yapıp Trakya Üniversitesine yollayabilir. Saygılar
Pheidole balcanica
Pheidole indica
Pheidole koshewnikovi
Pheidole megacephala
Pheidole pallidula

Ekli dosyayı görüntüle 17016

Kaynak:https://www.researchgate.net/public...he_Ant_Fauna_of_Turkey_Hymenoptera_Formicidae
elimde bizzat pheidole parva türü var hatta işçilerini de alıyorum

Pheidole balcanica
Pheidole indica
Pheidole koshewnikovi
Pheidole megacephala
Pheidole pallidula

Phidole pallidula ile tamamen aynılar asker durumu parvalarda da mevcut

Pheidole balcanica
Pheidole indica
Pheidole koshewnikovi
Pheidole megacephala
Pheidole pallidula

antwiki de olmamaması ülkemizde olmadığı anlamına gelmez keşfedilmemiştir daha .Çünkü elimde bizzat var merak ettiğin neler varsa sor paylaşıyım

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

elimde bizzat pheidole parva türü var hatta işçilerini de alıyorum

Phidole pallidula ile tamamen aynılar asker durumu parvalarda da mevcut

antwiki de olmamaması ülkemizde olmadığı anlamına gelmez keşfedilmemiştir daha .Çünkü elimde bizzat var merak ettiğin neler varsa sor paylaşıyım
Tamam siz bu düşünceyle devam edin lütfen. Onca yapılan kazı çalışması zaten boşuna yapılıyor. Siz çıkıp'' antwikide olmaması ülkede olmadığı anlamına gelmez''diyin diye yapılıyor. Sadece antwiki kaynak göstermedim keşke paylaştığım kaynağıda biraz inceleseydiniz.Kaldı ki kraliçeden tür tespiti yapılmaz diye defalarca deniyor. Tür tespiti browserda açtığınız bir kaç resimle yapılmıyor maalesef kusura bakmayın. Zaten az bilginiz olsa tüm pheidole türlerinde asker üretimi olduğun bilirsiniz. Hadi kolay gelsin

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,985
1,858
475
Ödüller
20
LV
5

Bu tür için hiç bir Avrupa ülkesinin adı geçmiyor Türkiye'ye en yakın keşfedilen ülke Suudi Arabistan sonrası asya ülkeleri Çin Hindistan Malezya Tayvan vs şimdi sen diyorsun ki benim elimde parva var valla helal olsun ne diyelim hemen Trakya üniversitesine mail atarak durumu izah et elimde parva kraliçeleri var de bakalım ne diyecekler :)

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
987
496
325
Ödüller
13
LV
4

Bu tür için hiç bir Avrupa ülkesinin adı geçmiyor Türkiye'ye en yakın keşfedilen ülke Suudi Arabistan sonrası asya ülkeleri Çin Hindistan Malezya Tayvan vs şimdi sen diyorsun ki benim elimde parva var valla helal olsun ne diyelim hemen Trakya üniversitesine mail atarak durumu izah et elimde parva kraliçeleri var de bakalım ne diyecekler :)
Bu kadar üstüne gitmeyin abi hatırlamıyor musunuz tuğkan da sadece kanarya adalarında yaşayan messordan bulmuştu oluyor demek ki böyle şeyler :D (!)

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Bu kadar üstüne gitmeyin abi hatırlamıyor musunuz tuğkan da sadece kanarya adalarında yaşayan messordan bulmuştu oluyor demek ki böyle şeyler :D (!)
Messor hesperiustu sanırım dediğine göre. Ona bulan arkadaşı da mersin tarsusta bulmuştu(sözde)

Ayrıca rehber videosunda da messor barbarus kolonisi olduğundan söz ediyor:)

Son düzenleme:

kernossy

Yumurta
Yasaklanmış Üye
11 Tem 2022
36
3
15
LV
0

Tamam siz bu düşünceyle devam edin lütfen. Onca yapılan kazı çalışması zaten boşuna yapılıyor. Siz çıkıp'' antwikide olmaması ülkede olmadığı anlamına gelmez''diyin diye yapılıyor. Sadece antwiki kaynak göstermedim keşke paylaştığım kaynağıda biraz inceleseydiniz.Kaldı ki kraliçeden tür tespiti yapılmaz diye defalarca deniyor. Tür tespiti browserda açtığınız bir kaç resimle yapılmıyor maalesef kusura bakmayın. Zaten az bilginiz olsa tüm pheidole türlerinde asker üretimi olduğun bilirsiniz. Hadi kolay gelsin
öncelikle saygılı konuşursan sevinirim4 senedir bu hobinin içindeyim 2.si elimde 10larca işçili pheidole parva var resimleriyle birlikte yolluyorum.Eğer pheidole parva olmadığını idda ediyosan hangi tür olduğunu söylersen sevinirim.Kaç yıllık hobici olduğunuzuda söylerseniz sevinirim

Bu kadar üstüne gitmeyin abi hatırlamıyor musunuz tuğkan da sadece kanarya adalarında yaşayan messordan bulmuştu oluyor demek ki böyle şeyler :D (!

çok doğru söylüyorsunuz nereye ulaşabilirim

size özelden ulaşabileceğim bir yer varmı kreliçeleri göstermek ve izah etmek istiyorum

Ekli dosyalar

• 135f9818-d07c-4034-bf37-b8d72188a8bf.jpg
    135f9818-d07c-4034-bf37-b8d72188a8bf.jpg
    69 KB · Görüntüleme: 96
  • 7bcd1951-ee99-497b-b508-4985724036e8.jpg
    7bcd1951-ee99-497b-b508-4985724036e8.jpg
    54.4 KB · Görüntüleme: 101
  • 00640c27-c506-47ea-b0ff-85f4ebc268a6.jpg
    00640c27-c506-47ea-b0ff-85f4ebc268a6.jpg
    42.3 KB · Görüntüleme: 102
  • 776a83b1-d2a8-4844-978c-55886f961e53.jpg
    776a83b1-d2a8-4844-978c-55886f961e53.jpg
    84.8 KB · Görüntüleme: 96

irminia

Pupa
14 Şub 2021
31
11
30
LV
0

Dediğinize bugün hak verdim. Hepsi pamuğu eşlemeye çalışıyor. Sanırsam döllenmemişler. Akşam tuttuğum saatlerde tuttuğum yerde hepsini salacağım arkadaşlar. Kusura bakmayın arkadaşlar.
streste dökmezler kanat bir iki güne dökmezlerse aldığın yere bırak

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

öncelikle saygılı konuşursan sevinirim4 senedir bu hobinin içindeyim 2.si elimde 10larca işçili pheidole parva var resimleriyle birlikte yolluyorum.Eğer pheidole parva olmadığını idda ediyosan hangi tür olduğunu söylersen sevinirim.Kaç yıllık hobici olduğunuzuda söylerseniz sevinirim

çok doğru söylüyorsunuz nereye ulaşabilirim

size özelden ulaşabileceğim bir yer varmı kreliçeleri göstermek ve izah etmek istiyorum
Saygısız davrandığım hiç bir mesaj yok. Attığım mesajları okumadan cevap yazdığınız çok aşikar duruyor. Sizinle daha fazla tartışmaya girmeyeceğim. 4 yıldır da bu hobide falan değilsiniz, o da çok belli diğer forumda yazdığınız %100 hatalı yazıdan sonra. Size kolay gelsin

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
987
496
325
Ödüller
13
LV
4

Bilgi ile ne kadar zamandır yaptığınızın illa bir alaksı olmuyor ki biz hangi tür vs anladığımızı idda etmiyoruz zaten gözle anlaşılmadığını bulmak için uzmanlara denışılması gerektiğini söylüyoruz hep asıl siz nerden anladınız türkiyedeki 5 türden biri değil de parva olduğunu tr deki tür listesini yapan uzmanlara da ulaşamak istiyorsanız trakya üniversitesindeki hocalarımıza mail atıp hangi türmüş sorabilirsiniz mailleri buraya atarsınız

Son düzenleme:

kernossy

Yumurta
Yasaklanmış Üye
11 Tem 2022
36
3
15
LV
0

Bilgi ile ne kadar zamandır yaptığınızın illa bir alaksı olmuyor ki biz hangi tür vs anladığımızı idda etmiyoruz zaten gözle anlaşılmadığını bulmak için uzmanlara denışılması gerektiğini söylüyoruz hep asıl siz nerden anladınız türkiyedeki 5 türden biri değil de parva olduğunu tr deki tür listesini yapan uzmanlara da ulaşamak istiyorsanız trakya üniversitesindeki hocalarımıza mail atıp hangi türmüş sorabilirsiniz mailleri buraya atarsınız
türü gönderdim sonuç bekliyorum yüzde 80 parva olduğunu düşünüyo

Saygısız davrandığım hiç bir mesaj yok. Attığım mesajları okumadan cevap yazdığınız çok aşikar duruyor. Sizinle daha fazla tartışmaya girmeyeceğim. 4 yıldır da bu hobide falan değilsiniz, o da çok belli diğer forumda yazdığınız %100 hatalı yazıdan sonra. Size kolay gelsin
hangisi ??

Ares

Süper Majör
Deneyimli Hobici
8 May 2022
237
115
140
Ödüller
4
LV
2

Lütfen yolladığınız maili buraya da atın biz de bakalım. Ayrıca mikro çekimleri nasıl yaptınız bu canlı için,hangi kamerayı kullandınız yani?
Ayrıca diğer mesajınıza gelirsek eğer,orada da hobi hakkındaki bilginiz belli oluyor. Daha tür,cins ve familya ayrımı yapamıyorsunuz. Pheidole tür değil cinstir. Ülkemizdeki askeri olan tek ''CİNS'' değil, Dorylus cinside buna dahildir. Pheidole diye bir familya bulunmamakta zaten. Pheidole cinsi karıncalar,canlı yem, meyveler ve bazı küçük tohumlarla da beslenebilmekte. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Opera Anlık Görüntü_2022-07-16_050748_www.karincaciftligim.com.png

Users who are viewing this thread

Üst Alt