Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Kuzey Avrupa Tetramorium Caespitum

KertenKelebek

Kraliçe
Yönetici
11 Ocak 2020
541
531
375
Ödüller
8
LV
3

TETRAMORİUM CAESPİTUM
(Kaldırım Karıncası)

tetramoriumcaespitum.jpg

Uçuş Zamanları ve Dağılım Bölgeleri
Mart
Nisan
Mayıs
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül
YOK
YOK
YOK
X
X
X
YOK
Kuzey Ilıman Bölge
Kuzey Subtropikal Bölge
X
X
tetramoriummap-karincadunyasi.JPG
T-1.jpg
T-2.jpg

Genel Bilgiler
Tetramorium Caespitum, genellikle böcek ve tahıllı ürünleri yiyerek besin ihtiyacını karşılar yuvalarını insan atıklarının çoğunlukta bulunduğu, nem düzeyinin iyi olduğu bölgelere kurarak yaşamını sürdürmeye çalışır işçiler genellikle bir boyuttan oluşurlar yeterince beslenen larvalar daha büyük kütleli olurken daha az beslenen larvalar daha küçük kütleli olur asker sınıfı yoktur, işçiler her işi yapar boyuta göre sınıf farklılıkları yoktur, koloni sayısı 10.000'e kadar çıkabilir, kraliçeler çoğu türde olduğu gibi yuvada yumurtlama işlemlerini halleder koloni yapısı tek kraliçelidir(monogyne) çok kraliçeli koloni yapmak uygun değildir, kraliçe uzun seneler yaşayabilir genellikle yazın uçuş yaparlar. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Beslenme ve Bakımı
Bakımı kolaydır, genellikle canlı yem, fıstık benzeri veya tahıl benzeri ürünler ile beslendiği için canlı yemlerini haftada 2-3 defa vermeniz uygun olacaktır, suya fazla ihtiyaç duyarlar bu sebeple tüpleri kısa süre gidebilir, şeker ihtiyaçlarını meyve, bal, şekerli su ile karşılayabilirsiniz, tüpü yüksek derecede kirletirler, kirlenen tüpleri pamuklu çubuklar yardımıyla temizleyebilirsiniz, daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Kış Uykusu
Sonbahardan hemen sonra kış uykusuna yatırabilirsiniz ilkbaharda uçuş hazırlıkları yapacakları için ilkbahardan hemen önce kış uykusundan kalkmaları gereklidir eğer zaten kraliçeniz var ise onu ilk sene yatırmak zorunda değilsiniz ikinci senesinde olan bir koloniyse dinlenmek için kış uykusu şarttır, uyku sıcaklığı 0°C olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Formikaryum ve Taban Malzemeleri
Gaz beton(ytong), ahşap, alçı, mantar gibi bütün formikaryum çeşitlerinde bakılabilir gaz beton gibi malzemeleri delebilecek çeneleri vardır o yüzden daha sağlam yapılar daha uygun olacaktır, taban malzemesi olarak yine alçı, gaz beton (ytong), mantar, torf, kum vs. kullanılabilir, formikaryum sıcaklığı 25-30°C derece olmalıdır. daha fazla detay için bilgi arşivimize göz atabilirsin!

Genel Bilgiler
Kraliçe BoyutuKraliçe RengiPrens BoyutuPrens Rengiİşçi Boyutuİşçi RengiKoloni YapısıSıcaklık ve NemKış UykusuZorluk
6-8mmKahverengi5-7mmKahverengi2-4mmKahverengiTek Kraliçeli25-30°C
%50-70
VarKolay

Tetramorium caespitum 1.jpg
Tetramorium caespitum.jpg
Tetramorium-impurum-ouvriere.jpg

teramoriumcaespitum-karincadunyasi.jpg

Bu rehber Karınca Dünyası'na aittir izinsiz veya kaynaksız kopyalanması yasaktır, eğer bu rehberde bir hata olduğunu düşünüyorsan bize bildirebilirsiniz.
www.karincadunyasi.com

www.antwiki.org
www.antstore.net

Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Holone

Pupa
17 Haz 2020
27
9
30
LV
0

Ekli dosyayı görüntüle 25

Latince İsim : Tetramorium caespitum

Zorluk Seviyesi : 1 (Başlangıç Seviyesi)

Bulunduğu Bölgeler : Avrupa'dan Batı Sibirya'ya

Yaşam Alanı : Genellikle Ormanların Güneş Gören Kısımları ve Şehir İçi

Koloni Yapısı : Tek Kraliçeli

Koloni Boyutu : 10.000 İşçiye Kadar Çıkabilir

Kraliçe Boyutu : 6-8mm

Kraliçe Rengi : Kahverengi ve Siyah

İşçi Boyutu : 2-4mm

İşçi Rengi : Kahverengi ve Siyah

Prens Boyutu : 5-7mm

Prens Rengi : Siyah

Asker : Yok

Beslenme : Ballı Su, Meyve Sineği, Un Kurdu, Tohumlar ve Böcekler

Nem : Outworldde 30-50%, Yaşam Alanı 50-60%

Sıcaklık : Outworldde 18-28. Yaşam Alanı 21-24°C

Kış Uykusu : Var, 5-8°C'de Ekim sonundan Mart sonuna kadar.

Formicarium Boyutu : Küçük

Formicarium Malzemesi : Ytong Önerilir

Taban Malzemesi: Kum - Torf

Çiftleşme Uçusu: Temmuz - Ağustos

Açıklama : Sıcak günlerde gayet aktif bir türdür ve kolay bulunan başlangıç türlerindendir. İşçileri ufak olsa da gerçekten çok hızlı gelişen bir türdür ve her hobicinin bakması ve tecrübe etmesi gereken bir türdür. İlk işçiye kadar kraliçeyi beslemeye gerek yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 24Ekli dosyayı görüntüle 26
Ben ballı su koydum, çıkarmama gerke var mı?

Ardakral

Süper Majör
21 Mar 2021
156
47
105
LV
0

Ekli dosyayı görüntüle 25

Latince İsim : Tetramorium caespitum

Zorluk Seviyesi : 1 (Başlangıç Seviyesi)

Bulunduğu Bölgeler : Avrupa'dan Batı Sibirya'ya

Yaşam Alanı : Genellikle Ormanların Güneş Gören Kısımları ve Şehir İçi

Koloni Yapısı : Tek Kraliçeli

Koloni Boyutu : 10.000 İşçiye Kadar Çıkabilir

Kraliçe Boyutu : 6-8mm

Kraliçe Rengi : Kahverengi ve Siyah

İşçi Boyutu : 2-4mm

İşçi Rengi : Kahverengi ve Siyah

Prens Boyutu : 5-7mm

Prens Rengi : Siyah

Asker : Yok

Beslenme : Ballı Su, Meyve Sineği, Un Kurdu, Tohumlar ve Böcekler

Nem : Outworldde 30-50%, Yaşam Alanı 50-60%

Sıcaklık : Outworldde 18-28. Yaşam Alanı 21-24°C

Kış Uykusu : Var, 5-8°C'de Ekim sonundan Mart sonuna kadar.

Formicarium Boyutu : Küçük

Formicarium Malzemesi : Ytong Önerilir

Taban Malzemesi: Kum - Torf

Çiftleşme Uçusu: Temmuz - Ağustos

Açıklama : Sıcak günlerde gayet aktif bir türdür ve kolay bulunan başlangıç türlerindendir. İşçileri ufak olsa da gerçekten çok hızlı gelişen bir türdür ve her hobicinin bakması ve tecrübe etmesi gereken bir türdür. İlk işçiye kadar kraliçeyi beslemeye gerek yoktur.

Ekli dosyayı görüntüle 24Ekli dosyayı görüntüle 26
Peki un kurdu yerine kışın haşlanmış yumurta yazın kara sinek gibi şeylerle de gider mi

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4

Merhaba , bir sorum olacaktı. Ben şimdi ilk kraliçemi buldum 2 temmuzda ve tetramorium caespitum olduğunu düşünüyorum. Kraliçemi bulduktan 3 gün sonra yumurtladı ve bugün kontrol ettiğimde 8-9 tane işçinin çıktığını gördüm. Kontrol ettiğimde önce çıkmış olabilecekleri için burada yazdığı gibi ballı su verdim. Şimdilik sadece ballı su yeter mi diye bir çelişkiye düştüm ve evimde bulduğum sinek gibi bir böçeği bölüp yemeleri için tüpe koydum. Ancak işçilerim böceğe her yaklaştıklarında hemen kaçıyorlar ve yemiyorlar. Böceği orada bırakıp yemelerini beklersen yerler mi acaba? Bir de formikaryum için boyutlar ne olmalı, ne önerirsiniz? İyi akşamlar...
Sorunuzu lütfen ilgili bölüme konu açarak sorun, burası rehber bölümü.

Users who are viewing this thread

Üst Alt