Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tüm işçiler öldü!

• Konbuyu başlatan Herba
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:10

Herba

Yumurta
16 Şub 2023
25
2
15
LV
0

Öncelikle merhabalar, karınca hobisinde yeni sayılırım elimde farklı kolonilerim, cinslerim, türlerim vs var ama yaklaşık 6-7 aydır ilgileniyorum ve pek tecrübem yok. Hobiye girişimle beraber toplu olarak aldığım(bunu belirtiyorum çünkü iki koloninin cinslerini karıştırdım ayıramıyorum, bu koloni ya formica ya da camponotus, aşağıya fotoğraflar ekliyeceğim tür konusunda da yardımcı olursanız çok sevinirim) , yaklaşık 15 civarı işçisi bulunan bir kolonide bir kaç aydır hiçbir yumurta vs gözlemleyemiyordum, zamanla yumurtalamaya başlayacağını düşündüğüm için pek üzerine de düşmedim açıkçası ama son haftalarda işçilerden ölümler başladı. Önce 4-5 tane ardından 1er 2şer çok hızlı bir şekilde ölmeye başladılar. Tüpte küf fark ettim ve transfer etmek istedim, 2 gün sonunda transfer hala gerçekleşmeyince yumurta olmadığı ve tüpteki küften ötürü manuel transfer yaptırdım 1 hafta sorun yoktu şu an kalan işçilerinde bir anda öldüğünü gördüm. Tüpte kraliçe ve son işçisi var.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Buraya yükleyince resimlerin kalitesi çok düşük gözüküyor, extra fotoğraf istenirse tekrar deneyebilirim. Koloninin sıkıntısı nedir neden böyle oldu ve bundan sonra ne yapmam gerekir gibi konularda yardımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• karınca1.jpg
    karınca1.jpg
    8 KB · Görüntüleme: 93
  • karınca.jpg
    karınca.jpg
    11.5 KB · Görüntüleme: 91
  • karınca2.jpg
    karınca2.jpg
    8.4 KB · Görüntüleme: 87

Benzer konular

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

fotoğraflar cins tespiti için yetersiz biraz bana formica gibi geldi aylardır yumurtlamamaları kış uykusu yüzündendir muhtamelen yaşlı işçiler ölmeye başlamıştır küfün vs de etkisi olmuştur sonrasında transferin stresi de ölümlere yok açmıştır özellikle eğer formicaysa cinsi çok stresli bir cins manuel transferde ölmeleri normal olur

Hormiga

Süper Majör
Editör
Deneyimli Hobici
7 Eyl 2022
280
109
140
Ödüller
5
LV
2

Yetkinin dedigine tamamen katılıyorum ve hobiye başlarken tek bir kralice ile baslamanız ve başlangiç türü olan messorları tercih etmeniz eminim ki size tecrübe ve bilgi kazandırı böylece farklı türlere bakabilirsiniz formicala stresli türlerdir compolarda onlara nazaran biraz daha az stereslidir ama bakması yine de kolay degildir küf olayı bence kapaktaki pamuk biraz kalınsa hava zor girer ve küf oluşmuş alabilir yada ışık gormedigi için bende de olmuştu ve pamugu inceltip gunes alan bir yere koydum ve kuf olayını bir daha yasamadim simdiden geçmis olsun insallah toparlanırlar.😔

Herba

Yumurta
16 Şub 2023
25
2
15
LV
0

@Baygin @Yetkin Yorumlar için çok teşekkürler hocam, dikkate alacağım. Yumurta konusunda havaların ısınmasını bekliyordum zaten de işçilerin ölümleri epey üzdü, kraliçe yakın zamanda toparlar umarım. İki tanede messor kolonim var onların maşallahı var zaten, formica yı da onlara yetiştiririz umarım :)

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
989
497
325
Ödüller
13
LV
4

Yetkinin dedigine tamamen katılıyorum ve hobiye başlarken tek bir kralice ile baslamanız ve başlangiç türü olan messorları tercih etmeniz eminim ki size tecrübe ve bilgi kazandırı böylece farklı türlere bakabilirsiniz formicala stresli türlerdir compolarda onlara nazaran biraz daha az stereslidir ama bakması yine de kolay degildir küf olayı bence kapaktaki pamuk biraz kalınsa hava zor girer ve küf oluşmuş alabilir yada ışık gormedigi için bende de olmuştu ve pamugu inceltip gunes alan bir yere koydum ve kuf olayını bir daha yasamadim simdiden geçmis olsun insallah toparlanırlar.😔
formica ise bu koloni oldukça pis bir cins stresleri Yüzünden temizlik yapması da çok kolay değil
pamuk yöntemi için tüpü değiştirmek direkt daha iyi işçi varsa güneş altında bırakılmamalı

Users who are viewing this thread

Üst Alt