Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Unkurdu

furricanee

Pupa
4 May 2021
91
11
30
LV
0

Arkadaslar yaklaşık 20 tane unkurdu 5 tane de un kurdu böceğim var onlar için aşağıdaki kutuyu yaptım bir tarafa unkurdularını bir tarafa unkurdu boceklerini koymayı düsünüyorum ortadaki kartonu sıcak slikonla yapıştırdim sizce hayvanlara bir zararı olur mu iyi hobiler herkeze

Ekli dosyalar

• 20210524_001127.jpg
    20210524_001127.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 185

Benzer konular

Ömerke

Süper Majör
7 Mar 2021
201
97
140
Ödüller
1
LV
1

Arkadaslar yaklaşık 20 tane unkurdu 5 tane de un kurdu böceğim var onlar için aşağıdaki kutuyu yaptım bir tarafa unkurdularını bir tarafa unkurdu boceklerini koymayı düsünüyorum ortadaki kartonu sıcak slikonla yapıştırdim sizce hayvanlara bir zararı olur mu iyi hobiler herkeze
foto yok :)

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Güzel olmuş. Sıcak silikon böceklere ve karıcalara zarar vermez. Ayrıca pupaları koymak için ayrı bir kap kullanırsan daha iyi olur.

furricanee

Pupa
4 May 2021
91
11
30
LV
0

Güzel olmuş. Sıcak silikon böceklere ve karıcalara zarar vermez. Ayrıca pupaları koymak için ayrı bir kap kullanırsan daha iyi olur.
Abi ben ilk defa unkurdu besliyeceğim de nasıl yapmam gerekiyor bir tane unkurdları icin yer var bir tane de unkurdu böcekleri icin pupaları nasıl ayıracağımı bilmiyorum

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Abi ben ilk defa unkurdu besliyeceğim de nasıl yapmam gerekiyor bir tane unkurdları icin yer var bir tane de unkurdu böcekleri icin pupaları nasıl ayıracağımı bilmiyorum
Kurtlar yetişkin boya ulaştıktan sonra hareketsiz kalır ve pupa evresine geçer. Pupa evresinde hareket edemeyeceği için kurtlar zarar verebilir. Bu yüzden pupaları ayrı bir kapta böcek olana kadar tutman iyi olur.

furricanee

Pupa
4 May 2021
91
11
30
LV
0

Bu videoyu izlemen yeterli olur diye düşünüyorum.
Abi tam onu izledim bildirimin geldi anladım bazı şeyleri ama birseyi anlamadim unkurdu böcekleri yumurtladiktan sonra yumurtaları larva kapina nasıl alacağız günde 40 tane yumurtladigini duydum neyle almami onerirsin varsa senin de evinde besledigin unkurde fotoraflarıni alabilir miyim

yyurdugul

Süper Majör
10 Nis 2021
249
114
140
Ödüller
3
LV
2

cımbızla zarar vermedden tutup atacan başka bi kaba. yataklık yapmayı unutma. haftada bir patates- havuç ver. unutma bu arkadaşlara ne kadar iyi bakarsan beslediğin ayvanlar da o kadar iyi büyür , iyi beslenir

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Abi tam onu izledim bildirimin geldi anladım bazı şeyleri ama birseyi anlamadim unkurdu böcekleri yumurtladiktan sonra yumurtaları larva kapina nasıl alacağız günde 40 tane yumurtladigini duydum neyle almami onerirsin varsa senin de evinde besledigin unkurde fotoraflarıni alabilir miyim
Yumurtaları değil. O yataklığı değiştiriyorsun. 2 haftada bir değiştirebilirsin böceklerin altındakini. Eskisini de atma çünkü o yataklıkta micro un kurtları çıkıcak.

Murat erfidan

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
4 Nis 2020
1,059
503
425
Ödüller
13
LV
4

Böceklere yeni bir kap hazırlayıp böcekleri ona atarsan daha iyi olur. Kaba yapışmış yumurtalar olabilir.

Yetkin

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
13 Tem 2020
986
494
325
Ödüller
13
LV
4

zararı olmaz ama o kartonu kemirip geçmeleri muhtamel yine de pek sorun olmaz böcekler ve kurtlar yanyana olsa ben pupaları ayırıyorum birtek

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,855
475
Ödüller
20
LV
5

Az böcekli koloniler için ben şu yöntemi uyguluyorum
sağ kaptaki böcekleri sol kaba alıyorum böylece yumurta ve larvalar kapta kalarak orda büyümeleri ve yaşamları devam edecek..
IMG_20210522_115533.jpg

IMG_20210522_120540.jpg

Her 1-1.5 ayda bu şekilde böcekleri başka kaplara aktara aktara devam edersen hem kültürü hemde koloni kurma işlemini en başından pratik olarak yapmış oluyorsun..

furricanee

Pupa
4 May 2021
91
11
30
LV
0

Az böcekli koloniler için ben şu yöntemi uyguluyorum
sağ kaptaki böcekleri sol kaba alıyorum böylece yumurta ve larvalar kapta kalarak orda büyümeleri ve yaşamları devam edecek..
Ekli dosyayı görüntüle 7100

Ekli dosyayı görüntüle 7101
Her 1-1.5 ayda bu şekilde böcekleri başka kaplara aktara aktara devam edersen hem kültürü hemde koloni kurma işlemini en başından pratik olarak yapmış oluyorsun..
Abi yataklık olarak ne kullanabilirim

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,855
475
Ödüller
20
LV
5

Klasik tahıl unları karışımı beyaz un hariç kepek yulaf çavdar mısır unu gibi.. bunları aktarlarda bulabilirsin hiç bişey yapamıyorsan ve bulamam edemem diyorsan bunları, marketlerde yulaf ezmesi var onuda kullanabilirsin tek başına, işini görür mü evet görür ama besin olarak pek iyi beslenemezler..
images (5).jpeg

furricanee

Pupa
4 May 2021
91
11
30
LV
0

Klasik tahıl unları karışımı beyaz un hariç kepek yulaf çavdar mısır unu gibi.. bunları aktarlarda bulabilirsin hiç bişey yapamıyorsan ve bulamam edemem diyorsan bunları, marketlerde yulaf ezmesi var onuda kullanabilirsin tek başına, işini görür mü evet görür ama besin olarak pek iyi beslenemezler..
Ekli dosyayı görüntüle 7102
Kepek yulaf cavdar mısır unu tek başına yeter mi kariştırmam gerekir mi

Erastes

Kraliçe
Yönetici
Deneyimli Hobici
12 Nis 2021
1,983
1,855
475
Ödüller
20