Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Wenorall

Pupa
26 Ağu 2021
71
14
30
LV
0

Öncelikle merhaba karınca hobisinde yeniyim ve ilk karıncamı internet üzerinden sipariş ettim. Aklımda birsürü soru var sıradan kafama takılan şeyleri size sormak istedim.

İlk olarak satıcı bana Messor türü olduğunu söyledi fakat ben messor olduğundan emin değilim. Fotoğraflarda çok net değil ama messor olduğunu söyleyebilirmiyiz ?

Şu anda deney tüpünde kalıyor dışını fon kartonu ile sardım karanlık bir ortam oluşturdum , deney tüpünün yarısından fazlası su ile dolu karıncaya çok az yer kalmış gibi geldi gözüme sizce değiştirmeli miyim ?

Bu aldığımdan bu yana 2. günü oldu kontrol etmek için baktığımda fotoğraflarda olduğu gibi kırmızı ışıkta bakıyorum internette öyle okumuştum. Sizce kaç günde bir kontrol etmeliyim ? (ve neden kırmızı ışıkta bakıyoruz)

Dediğim gibi karıncayı internetten aldığım için kaç gündür tüpün içinde olduğunu bilmiyorum besleme yapmalı mıyım ?

Yumurtlama süreci ne kadar sürüyor ve bu süreci hızlandırmanın yolları var mı , en uygun ortam nasıl olur ?

FOTOĞRAFLARI (yakından netleyemedim o yüzden biraz kötü)
WhatsApp Image 2021-08-26 at 23.53.37 (2).jpeg

WhatsApp Image 2021-08-26 at 23.53.37 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-08-26 at 23.53.37 (3).jpeg
WhatsApp Image 2021-08-26 at 23.53.37.jpeg

Benzer konular

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Fotoğraftaki messor değil Camponotus. Eğer bir siteden vb. aldıysanız hangi site olduğunu söylerseniz veya bilindik bir satıcı ise söylerseniz başka arkadaşlar yönelmesin.

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Karıncaya dar alan kalmış vb. yanlış bir düşünce dar alan aksine daha iyidir kraliçeler için. Fotoğraftaki karınca Sanctus veya Fellah türlerine benziyor sadece tahmin, onların uçuşları da birkaç ay önce bitti. Hala yumurta yoksa size yumurtlamamış veya sorunlu bir kraliçe göndermiş olma ihtimali var. Biraz karamsar davranıyorum fakat bunlar gerçekler. Kırmızı ışıkta bakmamızın sebebi loş ortam yaratmak. Kırmızı veya mavi ışığı göremediklerini siyah olarak algıladıklarını belirtenler var fakat bilimsel bir makaleye rastlamadım.

Mssr

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
18 May 2020
1,053
474
375
Ödüller
11
LV
4

Karıncaya dar alan kalmış vb. yanlış bir düşünce dar alan aksine daha iyidir kraliçeler için. Fotoğraftaki karınca Sanctus veya Fellah türlerine benziyor sadece tahmin, onların uçuşları da birkaç ay önce bitti. Hala yumurta yoksa size yumurtlamamış veya sorunlu bir kraliçe göndermiş olma ihtimali var. Biraz karamsar davranıyorum fakat bunlar gerçekler. Kırmızı ışıkta bakmamızın sebebi loş ortam yaratmak. Kırmızı veya mavi ışığı göremediklerini siyah olarak algıladıklarını belirtenler var fakat bilimsel bir makaleye rastlamadım.
Gözlemlerime göre bazı cinsler kırmızı kavır olmasına rağmen ışıktan rahatsız olmakta.

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

messor olduğunu söyleyebilirim.
kırmızı ışıkta bakmanın sebebi karıncalar kırmızı rengi algılayamaz algılayamadığı için ona karanlık gibi gelir.
deney tüpündeki boşlukta ideal hatta doğada kraliçeler daha dar ortamda bulunabilirler.
ilk işçi çıkana kadar kraliçene yem vermene gerek yoktur.
kraliçeni strese sokmazsan 1-2 haftaya kadar yumurtlayabilir( bu süre 1-2 ayıda bulabilir)
kraliçenin ilk işçisi çıkana kadar kraliçeni rahat bırakmanı öneririm hatta haftada bir kere ölüp ölmediğini kontrol etsen yeterli
fazla bakıp kraliçeyi strese sokabilirsin streste olan kraliçen kendi yumurtalarını yiyebilir buda hobiden soğumana neden olabiLİR

Kesin olarak Camponotus. Tartışmaya kapalı bir konu.

Wenorall

Pupa
26 Ağu 2021
71
14
30
LV
0

@Onlorot Hocam üzerinden bu kadar zaman geçti eski forumlara bakınca yazayım dedim . Bu forumu açtığımdan 1 ay sonra yumurtlamadan öldü gerçekten sorunlu bir kraliçe göndermişler zaten farklı tür göndermesinden anlamalıydım bir tık dolandırıldım o zamanlar. Sözümün özü ilk bakışta anlamışsın durumu helal olsun.

Users who are viewing this thread

Üst Alt