Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Yurt Dışından Salyangoz Getirme

fureagle

Majör
3 Ara 2021
170
54
75
LV
0

Selamlar,aramızda hiç yurt dışından kara salyangozu getiren oldu mu ya da deneyen? Farklı türler getirtip çoğaltıp satmayı planlıyorum.Farklı melezlemeler felan yaparız belki.Gümrükte takılabilir mi,ceza vs sıkıntı çıkar mi?

Serious_Nam3

Yumurta
9 Ağu 2022
14
3
15
LV
0

Selamlar,aramızda hiç yurt dışından kara salyangozu getiren oldu mu ya da deneyen? Farklı türler getirtip çoğaltıp satmayı planlıyorum.Farklı melezlemeler felan yaparız belki.Gümrükte takılabilir mi,ceza vs sıkıntı çıkar mi?
O çok zor şuan ya yeni konulara bakarsan her gün birisi daha bırakıyor ben achatina fulica üretimi denedim ama gerçekten zaman ve mental güç istiyor çünkü sağlıklı genler için haftalık eleme yapıyorsun ve o tüm ihtiyaçlarını karşıladığın sevdiğin hayvanın çocuklarını öldürüyorsun ben biraz duygusalım seni bilmemde ben bir daha denemem tek achatina fulicam var şuanda yavrularıda eşe dosta hediye ettim

fureagle

Majör
3 Ara 2021
170
54
75
LV
0

Yok bende bıraktım hocam da hobiyi,salyangozdan devam edeceğim.Mumkun olur mu merak ettim.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Yumurtayken buzluğa atmayı planlıyorum.Zaten ilk yumurtladiklarinda bildiğimiz tavuk yumurtası gibidir bence.

Serious_Nam3

Yumurta
9 Ağu 2022
14
3
15
LV
0

F
Yok bende bıraktım hocam da hobiyi,salyangozdan devam edeceğim.Mumkun olur mu merak ettim.

Yumurtayken buzluğa atmayı planlıyorum.Zaten ilk yumurtladiklarinda bildiğimiz tavuk yumurtası gibidir bence.
Hocam ben ondan bahsetmiyorum bilmiyorum biliyor musunuz salyangozlarda "runt" olma durumu var.Salyangozların 100lerce yumurtasından genellikle %10-%20si tamamen sağlıklıdır (salyangozun genlerine ve çiftleştiği salyangozla yakınlık durumunada bağlı ve her türde değişir ben dev afrika salyangozu familyasının çoğunluğu hakkında konuşucam) o %10-%20yi elde etmek için her hafta en küçüklerini elemen lazım haftalık olarak yani.Eğer yapmazsan tamam bir sürü yavru salyangozun olur ama runtlar kısa sürede acı içinde ölür.Runt salyangozlarda bedenin kabuktan hızlı büyümesidir genelde yavruların %90 - %75i runttur ve kısa sürede ölür o yüzden her hafta en küçükleri onlar canlıyken kırman/dondurman gerekir (doğada runtlar yırtıcılara av oluyor buda sağlıklıların hayatta kalma ihtimalini yükseltiyor) buda cidden kolay değil sadece oda değil 2 salyangozuda yakınlıkları bulunmaması için farklı satıcılardan alman lazım,her salyangozda cinsel erişkinliğe ulaşma yaşı farklı o yaştan önce denersen yavrular çok sağlıksız olur (zaten çoğunluğu yumurtadan çıkamaz),anne ve baba salyangozun genlerinde taşıdığı bir hastalık yüzüden mutasyonlu canlılarla karşılaşabilirsin hevesini kırmak istemem tabi istersen başarırsın eğer yapabileceğini düşünüyorsan achatina fulica ile başlamanı öneririm kolay ve uzun yaşıyor

fureagle

Majör
3 Ara 2021
170
54
75
LV
0

F

Hocam ben ondan bahsetmiyorum bilmiyorum biliyor musunuz salyangozlarda "runt" olma durumu var.Salyangozların 100lerce yumurtasından genellikle %10-%20si tamamen sağlıklıdır (salyangozun genlerine ve çiftleştiği salyangozla yakınlık durumunada bağlı ve her türde değişir ben dev afrika salyangozu familyasının çoğunluğu hakkında konuşucam) o %10-%20yi elde etmek için her hafta en küçüklerini elemen lazım haftalık olarak yani.Eğer yapmazsan tamam bir sürü yavru salyangozun olur ama runtlar kısa sürede acı içinde ölür.Runt salyangozlarda bedenin kabuktan hızlı büyümesidir genelde yavruların %90 - %75i runttur ve kısa sürede ölür o yüzden her hafta en küçükleri onlar canlıyken kırman/dondurman gerekir (doğada runtlar yırtıcılara av oluyor buda sağlıklıların hayatta kalma ihtimalini yükseltiyor) buda cidden kolay değil sadece oda değil 2 salyangozuda yakınlıkları bulunmaması için farklı satıcılardan alman lazım,her salyangozda cinsel erişkinliğe ulaşma yaşı farklı o yaştan önce denersen yavrular çok sağlıksız olur (zaten çoğunluğu yumurtadan çıkamaz),anne ve baba salyangozun genlerinde taşıdığı bir hastalık yüzüden mutasyonlu canlılarla karşılaşabilirsin hevesini kırmak istemem tabi istersen başarırsın eğer yapabileceğini düşünüyorsan achatina fulica ile başlamanı öneririm kolay ve uzun yaşıyor
Valla hocam biraz aydınlandım sagolasin.Rehber tarzında bir yazı yazarsan çok iyi olur benim için.Şuan Lissachatina immaculata pantheram var 2 tane.Kardesler sanırım.Bu 2sini ciflestirirsem sıkıntı çıkar mı ? Şuan salyangoz temin edebileceğim bir yer var mı ? Ve runt un tam anlamını açıklar mısın? Yani runt olunca ne oluyor?

Serious_Nam3

Yumurta
9 Ağu 2022
14
3
15
LV
0

Valla hocam biraz aydınlandım sagolasin.Rehber tarzında bir yazı yazarsan çok iyi olur benim için.Şuan Lissachatina immaculata pantheram var 2 tane.Kardesler sanırım.Bu 2sini ciflestirirsem sıkıntı çıkar mı ? Şuan salyangoz temin edebileceğim bir yer var mı ? Ve runt un tam anlamını açıklar mısın? Yani runt olunca ne oluyor?
1) İnsanlarda akraba evliliği gibi düşün illa her akraba evliliğinden sağlıksız çocuk çıkacak diye birşey yok ama çıkma ihtimali yüksek kardeşleri çiftleştirirsen mutasyonlarla karşılaşabilirsin

2) saçma gelebilir ama ben salyangoz hobisine hepsi buradadan aldığım achatina fulicayla başladım hepsi buradada duruyor aynı ilan (canlı petshop satıcı ismi) hayvan sorunsuz geldi 6-8 aydır benimle

3) Runt olayıda salyangozların çoğu önemli organı kabuklarının içinde runtlarda kabuk gelişimi daha yavaş ve sağlıklılara göre daha küçükler vücutlarıda kabuklarından hızlı büyüyünce iç organları eziliyor acı çekiyor doğada zaten çoook yüksek ihtimal o seviyeye gelmeden bir yırtıcıya av oluyorlar fakat yapay ortamda yırtıcı olmadığından doğadaki döngüyü yapay ortamda yapmamız gerekiyor (yırtıcı görevi görüyoruz yani)

Edit: Boş zamanım olursa detaylı türkçe rehber yaparım veya elimde üreticiden detaylı ingilizce rehber var

Son düzenleme:

fureagle

Majör
3 Ara 2021
170
54
75
LV
0

İngilizce rehberi bana atarsan çok iyi olur hocam.Eline sağlık.

Ayrıca ilanın linkini dm atarsanız çok memnun olurum.

Son düzenleme:

Before

Yumurta
29 Ocak 2022
42
6
15
LV
0

Gümrükte takılır bence hele hava yoluyla net takıkır merak etme :)

Users who are viewing this thread

Üst Alt