Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

kendinden döngülü teraryumlar

Yustley

Media
11 Mar 2021
73
53
50
Ödüller
1
LV
1

nasık bulacağım konuda yazılmamış veya nereden satın alabilceğim birde doğadan isopod alıp üretebilir miyim biyoaktif teraryum da ve nasıl üretebilirim
Adana canlı yemde mevcut. Malesef türkiyede panda ve gri renkliler mevcut. Gönül isterdi renk renk çeşit çeşit olsun.

Ekleme : Teraryumun en altına aktif karbon koymanızı öneririm.

Aiehr

Pupa
17 May 2021
87
18
30
LV
0

Kültür için orkide toprağının nemli kısımlarından alıp su dolu bir kapta bekletmek gerek diye okumuştum

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

toprak için en alta taş üstüne hindistan cevizi torfu üzerine kömür üzerine toprak şeklinde olur mu? bir videoda görmüştüm

Yustley

Media
11 Mar 2021
73
53
50
Ödüller
1
LV
1

Kültür için orkide toprağının nemli kısımlarından alıp su dolu bir kapta bekletmek gerek diye okumuştum

Burada ayrıntılı bir şekilde springtail üretimini yazmıştım. Bir çok kişi yararlanmış bu beni çok sevindirdi☺. Yakın zamanda yazıyı yenilemeyi düşünüyorum.

Yustley

Media
11 Mar 2021
73
53
50
Ödüller
1
LV
1

toprak için en alta taş üstüne hindistan cevizi torfu üzerine kömür üzerine toprak şeklinde olur mu? bir videoda görmüştüm
Çok karışık geldi bana. Aktif karbonun üzerine 1 kat peçete serip sonra toprak koymak daha mantıklı bence. Aktif karbona su iniyor, filtreleniyor ve tekrardan buharlaşıyor. İnternetten uyguna bulabilirsiniz. ( İri taneli daha iyi oluyor toz halinde olunca etrafa çok bulaşıyor )

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

bu şekilde isopod+springtail+ karınca düzeneği kurabilir miyim? hepsi güzel bir şekilde yaşıyabilir mi nane ve sukulent ekicem içerisine

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

Çok karışık geldi bana. Aktif karbonun üzerine 1 kat peçete serip sonra toprak koymak daha mantıklı bence. Aktif karbona su iniyor, filtreleniyor ve tekrardan buharlaşıyor. İnternetten uyguna bulabilirsiniz. ( İri taneli daha iyi oluyor toz halinde olunca etrafa çok bulaşıyor )
karınca isopod ve springtail için bi teraryum olucak aynı yerde yaşıyıcaklar onun için nasıl yapıcan

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

İsopod ve springtail yaşar. ( Tabi eğer sistem oturursa ) Karıncalar hakkında bilgiye sahip değilim malesef.
benim söylediğim sistemi aktif karbonla yapsam yani en alta taş üzerine hindistan cevizi torfu üzerine aktif karbon üzerine toprak mı yapayım su dengesi sağlanır mı ?

Yustley

Media
11 Mar 2021
73
53
50
Ödüller
1
LV
1

benim söylediğim sistemi aktif karbonla yapsam yani en alta taş üzerine hindistan cevizi torfu üzerine aktif karbon üzerine toprak mı yapayım su dengesi sağlanır mı ?
İnternette çok fazla, farklı farklı yapılışları mevcut. Bunların bazıları iyi sonuçlanıyor bazıları kötü. Birde terra nın bulunduğu alanın sıcaklığı v.s de etki ediyor. Şimdilik küçük kavanozlarda farklı sistemleri deneyebilirsin. Terra kurulumu sabır ve tecrübe gerektiriyor. Birden büyük bir sistem kurmak riskli olur.

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

İnternette çok fazla, farklı farklı yapılışları mevcut. Bunların bazıları iyi sonuçlanıyor bazıları kötü. Birde terra nın bulunduğu alanın sıcaklığı v.s de etki ediyor. Şimdilik küçük kavanozlarda farklı sistemleri deneyebilirsin. Terra kurulumu sabır ve tecrübe gerektiriyor. Birden büyük bir sistem kurmak riskli olur.
anladım o zaman farklı materyaller ile deneyeyim denemek için ne kadar isopod springtail eklesem ideal olur ki

Yustley

Media
11 Mar 2021
73
53
50
Ödüller
1
LV
1

anladım o zaman farklı materyaller ile deneyeyim denemek için ne kadar isopod springtail eklesem ideal olur ki
Kabın boyutuna göre değişir. Hatta ilk başta sadece springtaillede yapabilirsiniz. İsopodlar için daha büyük alan gerekebilir. Springtailleri sulandırıp teraryumun içine dökün.

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

Kabın boyutuna göre değişir. Hatta ilk başta sadece springtaillede yapabilirsiniz. İsopodlar için daha büyük alan gerekebilir. Springtailleri sulandırıp teraryumun içine dökün.
springtail ler yaşamını ölmeden devam ettirirse uygun mu oluyor ve uygun demem için ne kadar süre test etmeliyim

Yustley

Media
11 Mar 2021
73
53
50
Ödüller
1
LV
1

springtail ler yaşamını ölmeden devam ettirirse uygun mu oluyor ve uygun demem için ne kadar süre test etmeliyim
Aslında ne kadar uzun süre test etseniz o kadar iyi. Ama karşılaştırmak açısından ilk yaptığıniz gün detaylı fotoğraflarını çekip, ayda bir tekrar detaylı fotoğraf çekerek hangisinde daha iyi gelişme olduğunu görürsünüz diye düşünüyorum. @vazonax ında dediği gibi her canlının farklı ihtiyaçları, beslenmeleri oluyor. Dediğiniz gibi karınca + isopod + springtail sistemini sağlamak için uzun bir süre küçük kavanozlarda farklı farklı varyasyonlar denemeniz lazım.

( isopodla yapıcağınız varyasyonlar için büyük olsa iyi olur hareket etmeleri açısından )

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

Aslında ne kadar uzun süre test etseniz o kadar iyi. Ama karşılaştırmak açısından ilk yaptığıniz gün detaylı fotoğraflarını çekip, ayda bir tekrar detaylı fotoğraf çekerek hangisinde daha iyi gelişme olduğunu görürsünüz diye düşünüyorum. @vazonax ında dediği gibi her canlının farklı ihtiyaçları, beslenmeleri oluyor. Dediğiniz gibi karınca + isopod + springtail sistemini sağlamak için uzun bir süre küçük kavanozlarda farklı farklı varyasyonlar denemeniz lazım.

( isopodla yapıcağınız varyasyonlar için büyük olsa iyi olur hareket etmeleri açısından )
deniyicem bakalm 1 ay isopod 50x50 teraryumda kaç tane olmalı acaba

vazonax

Pupa
10 Ağu 2021
64
36
30
LV
0

deniyicem bakalm 1 ay isopod 50x50 teraryumda kaç tane olmalı acaba

kuracagın sistemin besin dengesine baglı olarak kaldırabilecegi belli bir sayı var az isopod koyarsan ürer ve max sayıya ulaşırlar fazlasına zaten besin kalmadıgı içn çıkamazlar fazla koyarsan besin yoklugundan fazla olan kısım ölür ve yine dengeye ulaşır en iyisi çok abartmadan koymak üremelri ölmelerinden iyidir nede olsa oda can

Verschossen

Asker
9 Tem 2021
326
52
155
Ödüller
2
LV
1

kuracagın sistemin besin dengesine baglı olarak kaldırabilecegi belli bir sayı var az isopod koyarsan ürer ve max sayıya ulaşırlar fazlasına zaten besin kalmadıgı içn çıkamazlar fazla koyarsan besin yoklugundan fazla olan kısım ölür ve yine dengeye ulaşır en iyisi çok abartmadan koymak üremelri ölmelerinden iyidir nede olsa oda can
isopod siparişi vericemde 15 tane yetermi yani çok büyük olmıycak bi kısmını denemek için kullanıcam

Users who are viewing this thread

Üst Alt