Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Rehber Kış Geliyor! Kolonilerimiz/Kraliçelerimiz ne olacak?

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Merhaba! Bu yılın da sonuna doğru geliyoruz. Kışın gelmesiyle beraber karınca kolonilerimizi veya kraliçelerimizi ne yapmamız gerektiği konusunda kafamızda soru işaretleri olabiliyor, bu soru işaretlerini olabildiğince ortadan kaldırmak açısından bu yazıyı hazırladım, umarım beğenirsiniz.

'Kolonilerimizi veya kraliçelerimizi kış uykusuna yatırmalı mıyız yatırmamalı mıyız?'

Elinizde bulunan kraliçenin yumurtaları var ise kış uykusuna yatırmanız tavsiye edilmez. Gelecek yıl işçileriyle beraber kış uykusuna yatırmanız en iyisi olacaktır.

Sonbaharda uçuş yapan türlerin kraliçeleri doğada sonbahar aylarında genellikle yumurtlamaz ve kış uykusuna yatar, kış uykusundan çıktıklarında yani ilkbahar aylarında yumurtlarlar ve kolonilerini kurmaya başlarlar. Bu nedenden dolayı sonbahar aylarında bulduğunuz bir kraliçe varsa ve hala yumurtlamamışsa endişelenmenize gerek yok. Kraliçeyi havalar soğuduğunda kullanılmayan (herhangi bir şekilde ısıtılmayan) bir odaya, bir kutunun içerisinde balkona (güneş ışığı direkt olarak canlının olduğu tüpe vurmamak şartıyla) veya buzdolabına koyabilirsiniz.

Ayrıca kış uykusundan çıkardığınızda kraliçeniz hareketsiz, yan yatmış gibi durumlar içerisinde olabilir. Aceleci davranmayın canlının vücut sıcaklığı arttıkça kendine gelecektir.

Ben şahsen buzdolabını kullanmıyorum çünkü sık sık açıp kapadığımız için kraliçe açısından sıkıntı çıkabiliyor, buzdolabını bazı arkadaşlar kullandığı için yazdım yoksa herhangi bir tecrübem yok. Canlının sağlığı açısından herhangi bir garanti veremiyorum.

Eğer az işçili bir koloniniz varsa ve bu koloninin ilk yılı ise kış uykusu konusunda biraz gevşek davranabilirsiniz. Yatırmayabilirsiniz veya kış uykusu süresini normalden daha az tutabilirsiniz.

Koloniniz büyük bir koloniyse ve azımsanmayacak kadar işçisi var ise koloninizi kış uykusuna yatırmanız önemle tavsiye edilir çünkü kraliçenin ve işçilerin yoğun bir tempodan sonra dinlenmesi kolonin sağlığı açısından fayda sağlayacaktır. Ayrıca kraliçeler kış aylarına doğru yumurtlamayı azaltır veya durdurur, mesela şu anda halihazırda bende bulunan Messor, Camponotus cinsi kolonilerin yumurta sayısında ciddi azalmalar başladı bu yüzden kış uykusuna yatırıp dinlendirdikten sonra yeni sezona daha sağlıklı bir başlangıç yapmak en iyisi olacaktır.

'Kolonilerimizi veya kraliçelerimizi ne kadar süre kış uykusunda tutmalıyız?'

Sonbaharda bulduğunuz ve yumurtlamayan bir kraliçeyi 30-60 gün süresince soğuk ortama alıp çıkarmanız sağlıklı olacaktır.

İşçili kolonilerinizi ise ortalama 60-70 gün tutmanız ideal olacaktır.

NOT: Cataglyphis gibi sıcak iklimlerde yaşayan cinslerin kış uykusu süresini kısa tutmanız önerilir. (30 gün civarı)

'Kolonilerimizi veya kraliçelerimizi nerede ve kaç derecede kış uykusuna yatırmalıyız?'

Sıcaklık Konusu:

Öncelikle sıcaklık konusunda 13-14 derecenin üstüne ve 3-4 derecenin altına inmediğiniz sürece pek fazla sorun olmaz. O yüzden sıcaklığı çok kafanızı takmanıza gerek yok.

Mekan Konusu:

-Kullanılmayan (herhangi bir şekilde ısıtılmayan) bir oda

-Kapalı/Açık Balkona koloni veya kraliçemizi bir kutu veya dolap içerisine uygun bir şekilde yerleştirerek balkona koymak. (Hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde olmasına dikkat ediniz. Yağmur, Kar, Dolu, Güneş ışığı vb.)

-Buzdolabı (Dondurucu olmayan kısım)

'Kolonilerimizi veya kraliçelerimizi kış uykusuna yatırmadan önceki dönemde yapmamız gerekenler nelerdir?'

Test tüpünde yatıracaksanız sularının az veya bitmemiş olduğundan emin olun. Sularında sorun varsa suyu dolu olan yeni bir tüpe transfer yapınız.

Kış uykusuna yatırmadan yaklaşık 2-3 hafta önceden beslemenizi azaltmanız kışın geldiğini karıncalara gösterecektir. Mesela haftada 3-4 kere besleme yapıyorsanız haftada 1-2 beslemeye düşürün.

Karıncalar kış uykusunda besin ihtiyaçlarını depo ettikleri yağlardan karşılarlar. Bu nedenle kış uykusuna girmeden yaklaşık 3-4 hafta önceden öğünlerinde un kurdu gibi yağ miktarı fazla olan canlı yemlere daha sık yer vermeniz önerilir.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Eksik gördüğünüz, hatalı bulduğunuz, ek olarak eklemek istediğiniz veya kafanıza takılan bir konu varsa yanıtlarda belirtmenizi rica ediyorum. Keyifli Hobiler :)