Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Tarantulalarım torftan çıkmıyor.

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

Arkadaşlar selam l3 lasiodora parahybana tarantulam 2 haftadır torfun içinde yüzünü gören cennetlik. Su kabı full dolu hiç içmemiş geceleri gezintiye çıkmıyor torfu kazıp rahatsız etmek istemiyorum. Abdomeni inanılmaz büyüktü. 2 günde bi kurt yerdi. Abdomen boyutu kendisinin 2 katından fazlaydı hatta. Bu yüzden bi oruca ve kabuğa girmiş olabilir mi ?
P. Sazimai l2 tarantulam ise 1 haftadır torfun içinde bana yeni geldi ve geldiğinden beri hiç bir şey yemedi. Abdomen büyüklüğü normal
L1 Chromatus 1 haftadır torfun içinde o da yeni geldi. Geldiği ilk 3 gün 3 adet un kurdu yedi ama hiç çıkmıyor.
Bu durumda ne yapmalıyım ? Hiçbirini göremiyorum. Endişlenmeli miyim ?

Benzer konular

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
370
275
Ödüller
5
20
LV
2

Merhaba sling evresinde iken neredeyse her tarantula tünel türü özellikleri gösterebilir, bendeki nhandu chromatus bildiğin lividus gibi yuva yapıyordu. Ayrıca ısı 26 dereceden düşük ise çok fazla beslemeyin düşük sıcaklıkta fazla yem vermek hayvanı aylarca oruca sokabilir çok geç kabuk atar.

20220430_142504.jpg

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

Merhaba sling evresinde iken neredeyse her tarantula tünel türü özellikleri gösterebilir, bendeki nhandu chromatus bildiğin lividus gibi yuva yapıyordu. Ayrıca ısı 26 dereceden düşük ise çok fazla beslemeyin düşük sıcaklıkta fazla yem vermek hayvanı aylarca oruca sokabilir çok geç kabuk atar.

Ekli dosyayı görüntüle 14554

Vallahi sazimai neyse de chromatus ve lasiyi hiç göremiyorum.
Sazimai de hiç yemek yemiyor o canımı sıkıyor ve hareketleri biraz yavaş. Muhtemelen o da kabuğa girecek.
Ben de powerfeede geçecektim ondan çok fazla besledim oda sıcaklığı 25-26ydı son 1 haftadır 23 24 seviyelerinde maalesef.
Bir de galiba hata yaptım ben torf yüksekliklerini çok fazla tuttum. Bu da upuzun tünel açmalarına neden oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
370
275
Ödüller
5
20
LV
2

Vallahi sazimai neyse de chromatus ve lasiyi hiç göremiyorum.
Sazimai de hiç yemek yemiyor o canımı sıkıyor ve hareketleri biraz yavaş. Muhtemelen o da kabuğa girecek.
Ben de powerfeede geçecektim ondan çok fazla besledim oda sıcaklığı 25-26ydı son 1 haftadır 23 24 seviyelerinde maalesef.
Bir de galiba hata yaptım ben torf yüksekliklerini çok fazla tuttum. Bu da upuzun tünel açmalarına neden oldu.

Normal bir durum az torf verseniz bile kazabilirler kendilerini güvende hissetmek için

nigrita

Majör
16 Ara 2021
108
53
75
LV
0

torfu yüksek koyarsan kazabilirler, çok yemek yer abdomenleri fullenir ise kazabilirler, kabuk atmaya hazırlanıyor ise kazabilirler, kısacası tarantula slinglerinin en yaygın özelliğidir hiç endişe etmene gerek yok.

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

torfu yüksek koyarsan kazabilirler, çok yemek yer abdomenleri fullenir ise kazabilirler, kabuk atmaya hazırlanıyor ise kazabilirler, kısacası tarantula slinglerinin en yaygın özelliğidir hiç endişe etmene gerek yok.

Çok teşekkür ediyorum. Peki sazimainin hiç yememesine ne demeli ? Geleli 1 hafta olacak gerek canlı gerek cansız hiç bir şekilde yem yemedi. Kabuga vs girecek olabilir mi ? Endişe etmeli miyim ? Abdomen büyüklüğü
IMG_5615.jpg

Bu şekilde

nigrita

Majör
16 Ara 2021
108
53
75
LV
0

Çok teşekkür ediyorum. Peki sazimainin hiç yememesine ne demeli ? Geleli 1 hafta olacak gerek canlı gerek cansız hiç bir şekilde yem yemedi. Kabuga vs girecek olabilir mi ? Endişe etmeli miyim ? Abdomen büyüklüğüEkli dosyayı görüntüle 14556
Bu şekilde

kabuk atacak olabilir malum havalar ısındı slingler hiç beklemediğin anda çok kısa sürelerde kabuk atabiliyorlar, ayrıca abdomeni gayet iyi durumda önceki sahibi yeterince besleyip göndermiş o yüzden de yemek yemiyor olabilir, hatta o abdomen ile hiç yemek yemese bile 2 kabuk atabilir.

Yushlen

Kraliçe
Emektar
20 May 2021
389
370
275
Ödüller
5
20
LV
2

kabuk atacak olabilir malum havalar ısındı slingler hiç beklemediğin anda çok kısa sürelerde kabuk atabiliyorlar, ayrıca abdomeni gayet iyi durumda önceki sahibi yeterince besleyip göndermiş o yüzden de yemek yemiyor olabilir, hatta o abdomen ile hiç yemek yemese bile 2 kabuk atabilir.
Hiç yem yemeden kabuk atamazlar

Panza06

Yumurta
26 Mar 2022
42
12
15
LV
0

dostum sıkıntı yok nemi iyise devam kabuk atarlar en fazla . nemsızlıge dayanamazlar ama açlıga dayanırlar rahatsız etme hayvanı karanlık bır ortama al 1 hafta nem harici acıp bakma

3637

Yumurta
16 Nis 2020
151
30
15
Ödüller
14
22
LV
4

Ekli dosyayı görüntüle 14554
Güzelde kazmış Maşallah

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

1 haftamı :) benim GP 6 ay yem yemedi bide kabuk atmıştı bu sürede.. yem konusunda bu kadar çok üstüne düşmeyin haftada bir yem denemesi yap yemiyor ise darlama bir hafta sonra tekrar dene

Peki lpnin 2 haftadır hiç çıkmamasına ne demeli ? Hayvan orada öldü mü kaldı mı bilmiyorum :(

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

Çok teşekkür ederim bu mantıkla benim lp 3-4 kabuk atar aslında :D fotosunu çekemedim ama internetten baktıgım kadarıyla bir fotoğraf gördüm birebir aynısı diyebilirim
IMG_5310.jpg

(Fotoğraf alıntıdır.)

Panza06

Yumurta
26 Mar 2022
42
12
15
LV
0

Peki lpnin 2 haftadır hiç çıkmamasına ne demeli ? Hayvan orada öldü mü kaldı mı bilmiyorum :(

kardeşim beniim lp 2 hafta toprağın altında durdu son 1 haftası hiç hareketsizce orda durdu öldü sandım cımbızla bacagından tuttum topragın ustune alıp 2 kere yuvarladım 0 hareket . daha sonra nemlendırdım belki susuzluktan bayılmıştır dıye dusundum :D cunku gırdıgı yer kuruydu ve 1 haftadır hareketsız ordaydı . 2 saat sonra baktım kabuk atmıs hayvan . l2 idi o zaman ve acemilik dönemimdeydi ama nadiren rastlanılan bir olay internete baktım bulamadım bısey . diyeceğim hayvana dokunma ve nazikce bulundugu yeri genıslet kendı halıne bırak bakalım ne olcak .

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

kardeşim beniim lp 2 hafta toprağın altında durdu son 1 haftası hiç hareketsizce orda durdu öldü sandım cımbızla bacagından tuttum topragın ustune alıp 2 kere yuvarladım 0 hareket . daha sonra nemlendırdım belki susuzluktan bayılmıştır dıye dusundum :D cunku gırdıgı yer kuruydu ve 1 haftadır hareketsız ordaydı . 2 saat sonra baktım kabuk atmıs hayvan . l2 idi o zaman ve acemilik dönemimdeydi ama nadiren rastlanılan bir olay internete baktım bulamadım bısey . diyeceğim hayvana dokunma ve nazikce bulundugu yeri genıslet kendı halıne bırak bakalım ne olcak .

Aslında bulunduğu yerin nemi gayet iyi. Ölmesi için bir neden de yok aslında çünkü abdomeni baya şişik 3-4 ay belki aç kalabilir belki daha fazla aç kalabilir o derece büyük abdomeni.
Dehidrasyon da değildir tahminimce çünkü ortamın nemi bir tık fazla ve su kabından hiç su içmiyor.
Ama başka bir nedenden ötürü ölmüş olabilir mi bu beni endişelendiriyor. Torf içinde kabukta sıkışma gibi. Bakalım 1 hafta daha bekleyeceğim tam 3 hafta olduğunda hala bir hareketlik yoksa ufaktan yuvasını kazıyacağım en azından onu görebilceğim kadar

Panza06

Yumurta
26 Mar 2022
42
12
15
LV
0

Aslında bulunduğu yerin nemi gayet iyi. Ölmesi için bir neden de yok aslında çünkü abdomeni baya şişik 3-4 ay belki aç kalabilir belki daha fazla aç kalabilir o derece büyük abdomeni.
Dehidrasyon da değildir tahminimce çünkü ortamın nemi bir tık fazla ve su kabından hiç su içmiyor.
Ama başka bir nedenden ötürü ölmüş olabilir mi bu beni endişelendiriyor. Torf içinde kabukta sıkışma gibi. Bakalım 1 hafta daha bekleyeceğim tam 3 hafta olduğunda hala bir hareketlik yoksa ufaktan yuvasını kazıyacağım en azından onu görebilceğim kadar

sonucu burada paylaşır mısın ? umarım kötü sonuc ile karşılaşmazsın

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

eğer 2 haftadır rahatsız etmediysen ve öldüğünden şüpheleniyorsan yavaşça torfu kaldırıp kontrol edebilirsin.

Bir şey göremedim torfu da kaldırmak istemedim tünelin girişine hafif hüfledim. Direkt kafasını çıkardı. Harektleri gayet hızlı Açtır diye düşündüm ama yemedi. Rengi solmuştu muhtemelen Kabuğa girdi.

byskai

Süper Majör
23 Şub 2022
222
49
110
Ödüller
1
LV
1

sonucu burada paylaşır mısın ? umarım kötü sonuc ile karşılaşmazsın

[mention]nigrita [/mention] [mention]Erastes [/mention] [mention]Yushlen [/mention]
Tecrübeli arkadaşlarım bugün bir kontrol ettim. Torf ile yandaki hava deliklerini kendi kapatmış. Hava Sirkülasyonu baya engellenmiş torfta küf vardı az miktarda ve torf balçık gibi olmuştu. Toprağını kazıp yeni daha fazla delikli kabına aldım. Rengi baya koyuydu muhtemelen 3-4 güne kabuk atacaktır. Sizce bu yaptığım işlem sonrasında bir stres oluşur mu yani kabukta sıkışma gibi ? Kendisini hiç korkutmadan gerçekleştirdim transferini.
Ayrıca sazimai bugün ilk defa yem yedi ancak ölü yem yedi içim baya rahatladı.

Users who are viewing this thread

Üst Alt