Karınca Dünyası Forum

Üye olmak için hemen ücretsiz bir hesap açın! Oturum açtıktan sonra, kendi konularınızı ve yayınlarınızı ekleyerek bu siteye katılabilecek, ayrıca kendi özel gelen kutunuz aracılığıyla diğer üyelere iletişim kurabileceksiniz!

Rehber Kraliçe Karınca Nasıl Bulunur?

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

KRALİÇE KARINCA NASIL BULUNUR?

Uçuşların başlamasına da az zaman kalmışken bu konuda sizlere kraliçe karıncaları daha kolay bulabilmeniz için birkaç yöntemden bahsedeceğim.

İlk olarak uçuşlardan başlamak istiyorum. Mart ayında başlayıp kasım ayının sonuna kadar devam eden, binlerce kanatlı karıncadan oluşan bu uçuşlar da neyin nesi?

Uçuşlar belirli bir bölgede uygun bir zamanda o bölgedeki aynı tür karınca kolonilerinin katılımıyla gerçekleşir. Koloniler belirli bir popülasyona ulaştıktan sonra prens ve kraliçe karıncalar üretmeye başlarlar. Uygun zamanda bölgedeki bütün kolonilerdeki prens ve kraliçe karıncalar havaya doğru uçmaya başlarlar. Kraliçeler salgıladıkları feromonlarla prens karıncaları kendilerine çeker ve çiftleşirler. Çiftleştikten sonra prens karıncalar ölür, kraliçe karıncalar ise yere inerler. Yere indikten sonra kraliçelerin %95'i civarı kanatlarını döker. Küçük bir kısmı da kanatlarını dökmez. Ardından kraliçeler yuva arayışına koyulurlar ve biz hobiciler de onları bu süreçte yakalarız.

Uçuşlar ne zaman olur?

Uçuşlar ülkemizde mart ayının ortalarına doğru başlar ve kasım ayının sonlarına doğru biter. Bir uçuşa rastlama şansınızı arttırmak için;

- Rüzgarsız havalarda aramaya koyulun.
- Türünden türüne değişir fakat minimum 17-18 derece olan havalarda aramaya koyulun.
- Yağmurdan sonra ortamdaki nem artacağı için uçuşlar tetiklenir, yağmurdan sonra şansınız artar.

Benim gözlemlerime göre kraliçe aramak için en uygun zaman yağmur yağdıktan sonra güneş açar ve gökkuşağı çıkar, toprak kokusu ortama hakim olur ya hani... İşte o zaman uçuş için en uygun zaman fikrimce.

Kraliçe karıncayı nerede aramalıyız?

Şuraya giderseniz bulursunuz denebilecek bir konu değil fakat yine de şansınızı arttırabileceğiniz yerler var.

Öncelikle çimlerin arasında vb. ararsanız göremeyeceğiniz için şansınız azalır.

Kraliçe karıncayı aramak için en uygun yerler;

- Ormanlık alanlardaki patikalar
- Park yakınındaki kaldırımlar
- Yeşillik olan bölgelerdeki açık alanlar

Bu yerler sizin şansınızı arttırabilir fakat kesin bulacağınız yerler diye bir şey yok. Aylarca ağaçlık yerlerde ararsınız bulamazsınız bir bakarsınız bir yaz akşamı açık olan pencerenizden içeri girmiş ayağınıza kadar gelmiş. Bu işin büyük bir bölümü şans.

*** Eğer ki bir uçuşa rastlarsanız ve onlarca kraliçe görürseniz lütfen aynı türden maksimum 3-4 kraliçe alın. Bu işi yapan hobiciler bilir ilk işçisi çıkana kadar sorun olmaz fakat işçiler çıktıktan sonra size yük olur ve hobiden soğutur. O yüzden 3-4 bile fazla dedim ama maksimum 3-4 alın lütfen. Hem doğadaki popülasyonlarına zarar vermemiş olursunuz hem de kendinizi hobiden soğutmamış olursunuz.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer ki eksik bulduğunuz, hatalı gördüğünüz veya eklemek istediğiniz bir şey varsa aşağıya lütfen yazınız.

-Onlorot

paragomi

Yumurta
2 Ara 2021
39
20
15
LV
0

*** Eğer ki bir uçuşa rastlarsanız ve onlarca kraliçe görürseniz lütfen aynı türden maksimum 3-4 kraliçe alın. Bu işi yapan hobiciler bilir ilk işçisi çıkana kadar sorun olmaz fakat işçiler çıktıktan sonra size yük olur ve hobiden soğutur. O yüzden 3-4 bile fazla dedim ama maksimum 3-4 alın lütfen. Hem doğadaki popülasyonlarına zarar vermemiş olursunuz hem de kendinizi hobiden soğutmamış olursunuz.
Kraliçelerin yumurtlamama yada herhangi bir şekilde işçi çıkarma konusunda başarısız olunmasına karşın bir kaç tane alsak ne olur? Eğer kolonilerin hepsi başarılı olursa beslemek istediğimiz 1-2 tanesini tutup kalanlarını bulduğumuz yerlere geri bıraksak?

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

Kraliçelerin yumurtlamama yada herhangi bir şekilde işçi çıkarma konusunda başarısız olunmasına karşın bir kaç tane alsak ne olur? Eğer kolonilerin hepsi başarılı olursa beslemek istediğimiz 1-2 tanesini tutup kalanlarını bulduğumuz yerlere geri bıraksak?
Zaten konuda belirttiğim gibi 2-3 tane almanızda sakınca olmaz alabilirsiniz fakat daha fazlası hem sizin için hem de ekosistem için sorun yaratır.

mudkipyigit

Media
19 Ağu 2021
99
29
55
LV
0

3 4 tane yi aşmayacak sekilde
yalabilirsin dedikleri gibi bide mumkunse salacagin koloniyi kraliceyi buldugun bölgede salardan daha iyi olur

Efe_4534

Yumurta
10 Ocak 2022
31
5
15
LV
0

Doğaya biraz geç bırakırsan adapte olmaya bilir bence sahiplendirmek daha mantıklı.

paragomi

Yumurta
2 Ara 2021
39
20
15
LV
0

3 4 tane yi aşmayacak sekilde
yalabilirsin dedikleri gibi bide mumkunse salacagin koloniyi kraliceyi buldugun bölgede salardan daha iyi olur
İnternetten satın almadığın ve başka bir bölgeye gidip oradan toplamadığın sürece zaten iklim, nem, sıcaklık çok farketmez o yüzden sorun olacağını sanmıyorum.
Doğaya biraz geç bırakırsan adapte olmaya bilir bence sahiplendirmek daha mantıklı.
Bildiğim kadarıyla karıncalar örümcek, kuş veya diğer pet hayvanları gibi değiller doğaya saldığında yaşamaya devam ediyorlar. Buna örnek AntsCanada, elindeki pek çok karınca türünü(bunlardan birisi çok sevdiğim weaver karıncalardı) koronavirüs karantinası sürecinde yeterli tedarik sağlayamadığı için doğaya salmak zorunda kalmıştı ve o ara bu bilgiyi vermişti.

Benim demek istediğim, 1-2 tane kraliçe yakalayıp onların başarısız olma ihtimaline karşın bir uçuşa denk geldiğimizde 7-8 tanesini alıp bunları test tüplerinde tutsak. 3-5 işçiye ulaştıklarında 1-2 tanesi hariç kalanları geri bulduğumuz yere bırakırız.
Daha önce karınca beslemedim hiç, geçtiğimiz kasım ayında merak saldım hobiye o yüzden tecrübesizim. Benim demek istediğim böyle bir şeye girişmeye gerek var mı? Uygulayan oldu mu? Uygulamayıp keşke böyle bişey yapsaydım diyen var mı? Misal uçuşta tek bir kraliçe almıştır ve o da erkenden ölmüştür gibi.

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

İnternetten satın almadığın ve başka bir bölgeye gidip oradan toplamadığın sürece zaten iklim, nem, sıcaklık çok farketmez o yüzden sorun olacağını sanmıyorum.

Bildiğim kadarıyla karıncalar örümcek, kuş veya diğer pet hayvanları gibi değiller doğaya saldığında yaşamaya devam ediyorlar. Buna örnek AntsCanada, elindeki pek çok karınca türünü(bunlardan birisi çok sevdiğim weaver karıncalardı) koronavirüs karantinası sürecinde yeterli tedarik sağlayamadığı için doğaya salmak zorunda kalmıştı ve o ara bu bilgiyi vermişti.

Benim demek istediğim, 1-2 tane kraliçe yakalayıp onların başarısız olma ihtimaline karşın bir uçuşa denk geldiğimizde 7-8 tanesini alıp bunları test tüplerinde tutsak. 3-5 işçiye ulaştıklarında 1-2 tanesi hariç kalanları geri bulduğumuz yere bırakırız.
Daha önce karınca beslemedim hiç, geçtiğimiz kasım ayında merak saldım hobiye o yüzden tecrübesizim. Benim demek istediğim böyle bir şeye girişmeye gerek var mı? Uygulayan oldu mu? Uygulamayıp keşke böyle bişey yapsaydım diyen var mı? Misal uçuşta tek bir kraliçe almıştır ve o da erkenden ölmüştür gibi.
7-8 taneyi alın da işçiler çıktıktan sonra bir görün olanları :)

Böyle düşünmeniz normal tecrübesizim demişsiniz. Bu hobiyle uğraşanlar bilir, dediğimiz gibi zaten uçuşa denk geldiyseniz 2-3 tane yeterli olacaktır. Çok nadiren sorunlu kraliçeler çıkıyor zaten.

Efe_4534

Yumurta
10 Ocak 2022
31
5
15
LV
0

7-8 taneyi alın da işçiler çıktıktan sonra bir görün olanları :)

Böyle düşünmeniz normal tecrübesizim demişsiniz. Bu hobiyle uğraşanlar bilir, dediğimiz gibi zaten uçuşa denk geldiyseniz 2-3 tane yeterli olacaktır. Çok nadiren sorunlu kraliçeler çıkıyor zaten.
aynen öyle benim elimde 21 işçili messor sp ve 120+ işçili tapinoma sessille var ben bile unkurdu yetiştiremediğim oluyor şimdi kendim üretmeye başladım onun için bu sezon 3 kraliçe yakalasam bana yeter bu arada istanbulda camponotus bulma ihtimalim var mı ? sıcak iklimde yaşıyorlar ama bir sorayım dedim

Onlorot

Kraliçe
Emektar
Deneyimli Hobici
Sponsor
1 May 2020
922
671
375
Ödüller
16
LV
5

aynen öyle benim elimde 21 işçili messor sp ve 120+ işçili tapinoma sessille var ben bile unkurdu yetiştiremediğim oluyor şimdi kendim üretmeye başladım onun için bu sezon 3 kraliçe yakalasam bana yeter bu arada istanbulda camponotus bulma ihtimalim var mı ? sıcak iklimde yaşıyorlar ama bir sorayım dedim
Bulanlar oluyor.

Tibuk

Kraliçe
Deneyimli Hobici
20 Nis 2021
569
499
375
Ödüller
9
LV
3

Yeni bir tüpe dahi transfer ettiğimizde yumurta yeme, stresten ölen işçiler hatta kraliçeler gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Halihazırda yuva bulmuş bir kraliçeyi bir anda çiftleştiği zamandan haftalar sonra tekrar yuva aramak zorunda bırakmak, o kraliçe için yapılabilecek en kötü şey herhalde. Ben başarılı olma ihtimali olduğunu düşünmüyorum. İşçili bir koloniyi salmak ile kraliçeyi salmak bambaşka şeyler.

paragomi

Yumurta
2 Ara 2021
39
20
15
LV
0

Tüpü bahçeye gömdüğüm zaman sorun olacağını sanmıyorum. Kendileri ne zaman başka yer bulurlarsa o zaman geçerler.

Users who are viewing this thread

Üst Alt